Hoşgeldiniz.

Hem Ayrı Hem de Bitişik Yazılabilen Ekler Ek-fiilin çekimleri olan “ iken , ile , ise ” kelimeleri ken din den önceki kelimeden ayrı yazılır.
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ayrı ve bitişik yazılan ekler

  Sponsorlu Bağlantılar
  Hem Ayrı Hem de Bitişik Yazılabilen Ekler

  Ek-fiilin çekimleri olan “iken, ile, ise” kelimeleri kendinden önceki kelimeden ayrı yazılır. Ama bunların bitişik yazılış şekilleri de vardır: -ken, -le, -se. Bitişik yazılırken araya kaynaştırma harfi de girebilir.
  Ama bu eklerden sadece “-ken“, hiçbir zaman ünlü uyumlarına uymaz; her kelimeden sonra “iken” ya da “-ken” olarak yazılır.

  Alır iken > alırken
  okulda iken > okuldayken
  gelenler ile > gelenlerle
  Ali ile > Ali’yle
  çanta ile>çantayla
  olacak ise > olacaksa
  okumalı ise > okumalıysa…

  Bu yazım kuralına göre, ünlü uyumlarına aykırı olarak kabul edilen bazı ekler, sözcükten sonra “ayrı” olarak gösterilebileceği gibi; sözcükle birleşerek -ki bu birleşme sırasında genellikle bir ses olayı meydana gelmektedir- yazılabilirler.

  Örneğin, “Kalem ile yaz.” cümlesini “Kalemle yaz.” biçiminde yazmak mümkündür. Veya “Evde iken geldi.” cümlesini “Evdeyken geldi.” biçiminde yazmak, Türkçenin yazım kurallarına uygundur.


  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.