Hoşgeldiniz.

Sözlü Edebiyat Döneminin Ürünleri Nelerdir Sözlü Edebiyat Dönemi’nin Ürünleri: - Koşuk - Sav - Sagu - Destan KOŞUK: Sığır denilen , sürek avlarında söylenen şiir
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 5      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Sözlü Edebiyat Döneminin Ürünleri Nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Sözlü Edebiyat Döneminin Ürünleri Nelerdir

  Sözlü Edebiyat Dönemi’nin Ürünleri:


  -Koşuk

  -Sav

  -Sagu

  -Destan

  KOŞUK: Sığır denilen, sürek avlarında söylenen şiirlerdir. Konusu daha çok Doğa, Aşk, Savaş ve Kahramanlıktır. Nazım birimi dörtlüktür. 7’li hece ölçüsü tercih edilir. Halk edebiyatında ki adı koşmadır. Divan edebiyatında ise gazeldir. Kopuzeşliğinde söylenir. Dili, yabancı dillerin etkisinden uzaktır.

  SAV: Dönemin özlü sözleridir. (Bugünkü Atasözlerinin ilk biçimidir.) Toplumda derin izler bırakan; savaş, yangın, deprem vb. olayların olağan üstünlükler katılarak anlatılan manzum eserlerdir.

  SAGU:Yuğadı verilen ölüm törenlerinde ölen kişinin erdemlerinin ve onun ölümünden doğan Hüznü dile getirir. Halk edebiyatında Ağıt Divan edebiyatındaMersiye denilir. 7’li Hece ölçüsü kullanılır. Nazım birim dörtlük dili sadedir.

  DESTAN (Epope): Toplumu derinden etkileyen olaylar sonucunda Halk arasında kendiliğinden oluşan nazım türüdür. Destan ulusların yazı öncesi çağlarında oluşmuş olağanüstü olaylarla Doğaüstü kahramanlarla ve kahramanlıklarla yüklü, öyküleyici özellikler taşıyan şiirlerdir.

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.