Hoşgeldiniz.

Aşık Halk Tarzı Halk Şiirlerinin Nazım Biçimleri Hakkında Bilgi Âşık Halk Tarzı Halk Şiirlerinin Nazım Biçimleri: 1) Koşma: Birim değeri dörtlüktür , Birim değeri sayısı
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Aşık Halk Tarzı Halk Şiirlerinin Nazım Biçimleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Aşık Halk Tarzı Halk Şiirlerinin Nazım Biçimleri Hakkında Bilgi

  Âşık Halk Tarzı Halk Şiirlerinin Nazım Biçimleri:


  1)Koşma:Birim değeri dörtlüktür, Birim değeri sayısı 3-5 arasındadır, Hece ölçüsünün 11’li kalıbıyla oluşturulur, Koşmalar kendilerine has ezgilerle söylenir, Koşmanın uyak düzeni; aaab cccb dddb – abcb addb eeeb şeklindedir.

  2)Semai: Kendine özgü bir ezgisi olan semainin 8’li hece ölçüsüyle söylenmesi dışında yapı özellikleri bakımından Koşmadan farkı yoktur.

  3)Varsağı: 8’li hece ölçüsüyle söylenmesi dışında yapı bakımından Koşmadan farkı yoktur. Kendine özgü bir ezgiyle söylenir. “Hey, Bre hey, Behey” gibi ünlemler yer alır.

  4)Destan: Aşık tarzı halk şiirinin en uzun nazım biçimi olan destandır. ( Kimi Destanlarda dörtlük sayısı 100’ü geçer. ) Hece ölçüsünün 8’li kalıbıyla oluşturulur. Kendine özgü bir ezgisi vardır. Uyak düzeni; abcb addb eeeb- abab cccb dddb ‘dir


  3)Dini Tasavvufi Halk Şiiri: Bu gelenekte şiir sanatsal bir uğraştan çok tasavvufi düşünceyi yaymak benimsemek amacıyla kaleme alınmıştır. Dini tasavvufi halk şiirinde halkın genelinin anlayabileceği bir Türkçe kullanılmıştır.

  Özellikleri:

  -Hem aruz hem hece ölçüsü kullanılabilir.

  -Kurucusu Hoca Ahmet Yesevidir. Bu şiir geleneğinin ilk ürünleri de ona aittir.

  -Şiirleri çoğunlukla tekkelerde söylendiğinden belirli bir ezgiyle okunur.

  -Bu şiir geleneğinde Divan edebiyatı nazım şekillerinden en çok Gazel ve Mesnevi. Aşık edebiyatı nazım şekillerinden Koşma kullanılır.

  -Dini tasavvufi halk şiirinin en önemli nazım türü “ İlahi” dır. İlahinin yanında nefes, devriye, nutuk, sathiye gibi nazım türleri bu edebiyatın önemli türleridir.

  a.İlahi: Allahı övmek onun birliğini, yüceliğini dile getirmek için söylenen belli bir ezgisi olan şiirlerin genelinin adıdır. İlahi’nin öncüsü Yunus Emredir. Dörtlüklerden oluşur. Hece ölçüsünün 7.8.11’li kalıbıyla yazılır.

  b.Nefes: Alevi Bektaşi tekkelerinde okunan tasavvuf temalı şiirlerdir. Peygamberimize övgüler söylenir. Pir Sultan, Abdal Nefesleri ünlüdür.

  c.Nutuk: Tarikata yeni girmiş kişilere tarikatın ilkelerini, kurallarını ve davranış tarzını anlatan şiirlerdir.

  d.Devriye: Yaratılışın başlangıcı ve sonun, varlığını nereden gelip nereye gittiğinin tasavvufi açıdan anlatan şiirlerdir.

  e.Şathiye: Tasavvufla ilgili sırların anlaşılması zor imgelerle anlatıldığı şiirlerdir.

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.