Hoşgeldiniz.

Cumhuriyet Edebiyatının Özellikleri Milli edebiyat , 1911 yılında Selanik�te çıkan � Genç Kalemler� dergisinde Ömer Seyfettin�in �Yeni Lisan� adlı makalesinin yayımlanmasıyla başlar. Özellikleri: · Arapça

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Cumhuriyet Edebiyatının Özellikleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Cumhuriyet Edebiyatının Özellikleri

  Milli edebiyat, 1911 yılında Selanik�te çıkan �Genç Kalemler� dergisinde Ömer Seyfettin�in �Yeni Lisan� adlı makalesinin yayımlanmasıyla başlar.


  Özellikleri:
  ·

  Arapça ve Farsça dil bilgisi kuralları ile bazı istisnalar dışında bu kurala göre yapılmış tamlamalar kullanılmamalıdır.
  ·

  A. Ve F. ile birlikte yabancı kelimeler Türkçedeki kullanımına göre değerlendirilmeli, Türkçe telaffuzlarına göre yazılıp söylenmeli.
  ·

  A. Ve F.kelime yerine mümkün olduğunca Türkçe kelimeler kullanılmalı ;ancak konuşma diline girip yaygınlaşmış olanlar Türkçeleşmiş sayılarak kullanılmalı.
  ·

  Türkiye Türkçesine ve öteki Türk lehçelerinden kelime alma yoluna gidilebilir.
  · İstanbul halkının günlük konuşma dili esas alınmalı.
  ·

  Terimler bilim ilgili olduğu için bilim dilinde kıllanılan A.ve F. terimlerin kullanımına devam edilmeli.
  ·

  Şiirde daha çok bireysel konulara yönelen bu dönem sanatçıları, roman ve öyküde sosyal meselelere eğilmişler; milliyetçilik düşüncesi, Kurtuluş Savaşı, gibi konuları ele almışlardır. Konuların İstanbul dışına çıkarılması da bu dönemin belirgin özelliklerindendir.
  ·

  Sade Türkçe ve hece vezninin kullanıldığı bir edebiyat akımıdır.

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.