Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Göktürk Kitabeleri ile Onuncu Yıl Nutku'nun Karşılaştırılması Onuncu yıl nutkunda tema milletimizin tehlikelere karşı uyanık olması öğütleniyor. Tarihi ve kültürel önemlerinde ise o dönemin özellikleri
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Göktürk Kitabeleri ile Onuncu Yıl Nutku'nun Karşılaştırılması

  Sponsorlu Bağlantılar
  Göktürk Kitabeleri ile Onuncu Yıl Nutku'nun Karşılaştırılması
  Onuncu yıl nutkunda tema milletimizin tehlikelere karşı uyanık olması öğütleniyor. Tarihi ve kültürel önemlerinde ise o dönemin özellikleri göz önüne alındığında ülkemizin düşmanlar tarafından işgal edilmek üzere olunması...

  Göktürk Yazıtları Yolug Tigin tarafından yazılmış. Dil yabancı etkilerden uzak ve yalın bir Türkçedir. Yazıtlarda yer yer gerçekçi tarih dili yer yer eleştiri cümleleri yer yer güçlü bir söylev dili kullanılmıştır. Yazıtta aliterasyonlu bir söyleyiş vardır.


  Göktürk Yazıtlarında Türk ulusunun benliğini unutmaması ve birlik olması gerektiği düşmanın tatlı sözüne ve hediyelerine kanmaması gerektiği vurgulanıyor.


  Yazıtlarda dağılan Göktürk'leri Bilge Kağan ve kardeşi Kül Tigin tarafından bir araya getirilişi ve Göktürk devletinin yeniden kuruluşu anlatılıyor. Göktürk Yazıtları’nda dağılan Göktürkleri Bilge Kağan ve kardeşi Kültigin tarafından, bir araya getirilişi ve Göktürk devletinin yeniden kuruluşu anlatılmaktadır. Nutuk’ta ise ulusal varlığı sona ermiş sayılan büyük Türk ulusunun, bağımsızlığını nasıl kazandığını; bilim ve tekniğin en son verilerine dayanan ulusal ve çağdaş bir devleti nasıl kurduğunu anlatılır.


  Göktürk Yazıtları’nda yabancı yer adları hariç dil öz Türkçedir, anlaşılır ve yalındır. Aliterasyonlar vardır. Nutuk’ta ise tüm metinde halka sesleniş ve öğütler ön plandadır. Dilde Osmanlıca, Farsça etkileri gözükmektedir. Dili Göktürk Yazıtlarındaki gibi saf, arı bir Türkçe değildir.


  Göktürk Yazıtları tarihimizdeki ilk yazılı eserlerdir. Türk tarihi ve edebiyatı açısından bu yönüyle çok önemlidir. Devrin şartları, gelenek ve görenekleri, Türk toplumun siyasi ve sosyal yapısını anlamamızı sağlar.


  Nutuk’ta ise o günkü Türkiye’nin gelişim tarihi gözler önüne serilmektedir. Birinci Dünya Savaşında Anadolu’nun durumu ve kurtuluş çareleri, milli teşkilatların kurulması ve kongreler, İstanbul hükümeti ile ilişkiler, Cumhuriyetin ilanı, halifeliğin kaldırılması gibi daha birçok konu ayrıntılarıyla ele alınmıştır.

  Nutukta dil çoğu zaman sesleniş içermektedir. Yazıtlarda ise bazen gerçekçi tarih dili bazen eleştiri cümleleri bazen de güçlü bir söylev dili kullanılmıştır.

  Göktürk yazıtları Türk ulusunun benliğini unutmaması ve birlik olması, düşmanın tatlı sözüne, hediyelerine kanmaması gerektiğini vurgulamak için yazılmıştır. Nutuk da milletimizin tehlikelere karşı uyanık olması öğütlemek, tarihimizi hatırlamak amacıyla yazılmıştır.


  Nutuk Atatürk tarafından tüm Türk ulusuna, yazıtlar ise Yolug Tigin tarafından Göktürk halkına yazılmıştır.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Atatürk'ün Onuncu Yıl Nutku'nda Vurguladığı Milli Ülkümüz Nedir
 3. Göktürk Kitabeleri Kim Adına Dikilmiştir
 4. Göktürk Kitabeleri Edebi Metin Kabul Edilebilir Mi
 5. Onuncu Yıl Nutku
 6. Cumhuriyetin Onuncu Yıl Nutku
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri