Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Hz. Muhammed Haksızlıklara Güzel Bir Tavırla Karşı Çıkardı Peygamber imiz , tabiat olarak haksızlıktan nefret eden biriydi. Daima doğru olanı araştırır , haklının yanında olurdu.

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Hz. Muhammed Haksızlıklara Güzel Bir Tavırla Karşı Çıkardı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Hz. Muhammed Haksızlıklara Güzel Bir Tavırla Karşı Çıkardı

  Peygamberimiz, tabiat olarak haksızlıktan nefret eden biriydi. Daima doğru olanı araştırır, haklının yanında olurdu. İnsanların haklarına saygı göstermede çok titiz davranırdı. Bu nedenle hayatı boyunca, haklı olduğu halde hakkını alamayan zayıfların, güçsüzlerin ve korumasızların yanında olmuştur.

  Hz. Muhammed’in (s) gençlik yıllarında Mekke, insan hakları açısından kötü durumdaydı. Bir kimse hayatını sürdürebilmek için büyük bir kabileden olmak veya onların koruması altına girmek zorundaydı. Aksi takdirde bir bahaneyle bütün malına el konulabilir, hatta kendisi köle olarak satılabilirdi.

  Dışarıdan bir kervan geldiğinde Mekke’de sığınacak bir kabile bulmak zorundaydı. Bilinen, güçlü bir kabile kervanı koruması altına aldığında, o kervan Mekke’de ticaret yapabilir, herhangi biri, onlara saldırmaya cesaret edemezdi. Ama korumasız bir şekilde Mekke’ye giren kervanın bütün malları kısa sürede yağmalanırdı.

  Bir gün Mekke’ye bir tüccar gelmişti. Mekke’de sülalesi kalabalık, güçlü biri, bu tüccarın mallarını gasp etti. Tüccar kimden yardım dilediyse, hiç kimse oralı olmadı. Tüccar ne yapacağını şaşırmıştı. Meydanın ortasında bağırmaya başladı:

  “–Sizde hiç insaf yok mu? İçinizde hakkı, adaleti bilen bir kişi bile yok mu?”

  Onun bu çırpınışı Peygamberimizin amcası Zübeyir’in ve birkaç arkadaşının dikkatini çekti. Durumu değerlendirmek için bir evde toplandılar. Aralarında, henüz genç yaşta olan Peygamberimiz de vardı. Kendi aralarında şöyle karar aldılar:

  –Mekke’den veya Mekke dışından herhangi biri haksızlığa uğradığında, onun hakkı korunacak.
  – Mekke’de haksızlık yapılmasına asla izin verilmeyecek.

  Toplantıya katılanlar, sözlerinde duracaklarına dair yemin ettiler. Bu antlaşmaya “Hılful-Fudul” yani erdemliler antlaşması adı verildi. Erdemliler topluluğu ilk iş olarak haksızlığa uğramış tüccarın malını, Mekkelinin elinden kurtardı. Aradan yıllar geçtikten ve peygamber olarak görevlendirildikten sonra, bu topluluğun çalışmalarından övgüyle söz eden Peygamberimiz: “Bugün olsa, aynı topluluğa yine katılırdım” demiştir.

  Peygamberimizin tarihe geçen güzel sözlerinden biri şöyledir:
  “–Ne haksızlık edin, ne de haksızlığa boyun eğin!”

  Ali Kuzudişli

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Adı Güzel Kendi Güzel MUHAMMED Sözleri İlahisi
 3. En Güzel Hz Muhammed Yazıları
 4. Hz Muhammed'in sabrı, Hz. Muhammed'in Sabrı ve Kararlılığı, Peygamberimizin Sabrı, Hz.Muha
 5. Hz Muhammed Şiirleri - Hz Muhammed ilgili Şiirler - Peygamber Efendimiz Hakkında Şiir Adı
 6. Güzel Adı Muhammed
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri