Hoşgeldiniz.

Türkiyedeki Kıvrımlı Dağlar Türkiyedeki Kıvrımlı Dağlar Türkiyedeki Kıvrımlı Dağlar Hangileridir Türkiyedeki Kıvrımlı Dağlar Nasıl Olur Büyük su kütleleri tabanlarında biriken tabakaların bir kısmı plastiki özelliklerdir.
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 11      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Türkiyedeki Kıvrımlı Dağlar Hangileridir,Türkiyedeki Kıvrımlı Dağlar Nasıl Olur

  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkiyedeki Kıvrımlı Dağlar

  Türkiyedeki Kıvrımlı Dağlar
  Türkiyedeki Kıvrımlı Dağlar Hangileridir
  Türkiyedeki Kıvrımlı Dağlar Nasıl Olur

  Büyük su kütleleri tabanlarında biriken tabakaların bir kısmı plastiki özelliklerdir. Yan basınçlara maruz kalan bu alanlar kıvrımlanarak Antiklinal ve Senklinaller oluşur kıvrım alanlarda yükselen yerler kıvrım dağları oluştururken, arada kalan çukur yerlerde senklinal alanlarını oluştururlar. Türkiye'de genç kıvrım dağları Alp orojenezi ile oluşmuştur. Birinci jeolojik zamanda Türkiye'nin bulunduğu yerde tedhis denizi tabanında çevre karalardan taşınan malzemeler birikerek kalın tabakalar oluşturmuşlardır. III. zaman ortalarında kuzey ve güneydeki eski karaların birbirine doğru hareket etmesi sonucu Tethis denizi tababanındaki yumuşak tabakalar sıkışarak kıvrılmış, yükselen yerler kıvrım dağlarını oluşturmuştur. Bu oluşum bir kaç kere tekrarlanmıştır.

  İşte bu olayların sonuncusuyla Alp - Himalaya orojenik hareketiyle Kuzey ve Güney Anadolu'daki kıvrım dağları oluşmuştur. Ülkemizin kuzey ve güneyinde doğu - batı genel yönünde uzanan bu dağlar kıyı çizgisinin uzanışını da belirlemiştir. Bu iki dağ sırası Doğu Anadolu'da birbirine yaklaşırlar. (Tunceli - Bingöl çevresi) Bu dağlar üçüncü zaman sonunda oluşmuş bugünkü görüntülerini ise IV. zamandaki toptan yükselme ile tamamlamışlardır. Bu dağların örneklerini; Kuzeyde, Küre, Canik, Rize, Giresun dağ sıraları Güneyde, Beydağları, Bolkar, Aladağlar, Munzur, Bingöl, Güneydoğu Toroslar oluşturur.

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.