Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

İstiklal Marşı'nın Kabul Edilmesinden Son Haline Kadar Geçirdiği Aşamalar Nelerdir İstiklal Marşı , Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin milli marşıdır. Sözler i Mehmet

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  İstiklal Marşı'nın Kabul Edilmesinden Son Haline Kadar Geçirdiği Aşamalar Nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar
  İstiklal Marşı'nın Kabul Edilmesinden Son Haline Kadar Geçirdiği Aşamalar Nelerdir  İstiklal Marşı, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin milli marşıdır.

  Sözleri Mehmet Akif Ersoy'un bestesi Osman Zeki Üngör'ündür. 12 Mart 1921'de TBMM tarafından Türkiye Cumhuriyeti'nin, Milli Marşı olarak kabul edildi.

  İstiklal Harbi'nin en heyecanlı günlerinde toplumu bir araya getirici ve ortak duygularını canlandırıcı bir milli marş gereksinimini gidermek amacıyla Maarif Vekaleti, 1921'de bir güfte yarışması düzenledi. Bu yarışmaya 724 şiir katıldı. Kazanan güfteye para ödülü konduğu için önce yarışmaya katılmak istemeyen Mehmet Akif, Maarif (ozelbilgiler.com) Vekili Hamdullah Suphi'nin ısrarı üzerine Kahraman Ordumuza adadığı şiirini yarışmaya soktu. TBMM'nin 12 Mart 1921 tarihli oturumunda Mehmet Akif'in şiiri milli marş olarak kabul edildi.

  Şiirin bestelenmesi için açılan ikinci yarışmaya 24 besteci katıldı. 1924 yılında Ankara'da toplanan seçici kurul, Ali Rıfat Çağatay'ın bestesini kabul etti. Bu beste 1930 yılına kadar çalındıysa da 1930'da değiştirilerek Cumhurbaşkanlığı Orkestrası Şefi Zeki Üngör'ün 1922'de hazırladığı bugünkü beste yürürlüğe kondu.

  Marşın armonileşmesini Edgar Manas, bando düzenlemesini İhsan Servet Künçer yaptı. Şiir 9 dörtlük ve 1 beşlikten oluşur. İlk iki dörtlük İstiklal Marşı'nın güftesi olarak söylenir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Elbiselerimizin Bize Ulaşıncaya Kadar Geçirdiği Aşamalar
 3. Herhangi Bir ürünün Tüketicinin Eline Geçinceye Kadar Geçirdiği Aşamalar Nelerdir
 4. Kitabın Elimize Gelene Kadar Geçirdiği Aşamalar
 5. Peynirin Soframıza Gelene Kadar Geçirdiği Aşamalar
 6. Ekmeğin soframıza gelene kadar geçirdiği aşamalar
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri