Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Descartes Çalışmaları Rene Descartes Çalışmaları Nelerdir , Descartes Çalışma Yaptığı Alanlar , Rene Descartes Çalışmaları Hakkında Bilgi , Rene Descartes Çalışmaları; René Descartes , 1591-1650

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Rene Descartes Çalışmaları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Descartes Çalışmaları
  Rene Descartes Çalışmaları Nelerdir,
  Descartes Çalışma Yaptığı Alanlar,
  Rene Descartes Çalışmaları Hakkında Bilgi,


  Rene Descartes Çalışmaları; René Descartes, 1591-1650 yılları arasında yaşamış, modern felsefenin kurucusu olarak ün kazanmış Fransız filozoftur.

  Rene Descartes Temel eserleri: Regulae ad Directionem Ingenii Aklın İdaresi İçin Kurallar, Principia Philosophiae Felsefenin İlkeleri, Discours de le Mathade Yöntem Üzerine Konuşma, Maditations Mataphysiques Metafizik Düşünceler.

  “Modern felsefe” olarak adlandırılan dönem, felsefe tarihinde Descartes ile başlar. Descartes’ın felsefesini “modern” kılan, her şeyden önce, skolastik felsefeye Aristoteles’ten intikal etmiş “gayî/ereksel” nedenleri, tabiatın açıklanmasından dışlayarak modern bilime “mekanik” veya “mekanistik” nedensellik paradigmasını armağan etmiş olmasıdır. Pek uzun sayılmayacak elli dört yıllık ömrüne rağmen, düşünce tarihinde her fâniye nasip olmayacak bir iz bırakmış bu deha, bir yandan gözleme ve deneysel çalışmalara, diğer yandansa metafiziğe duyduğu ilgiyle, empirizm ile idealizm arasında hassas bir denge kurmuştur. Bu bakımdan Descartes, Yeniçağ felsefesinin gündemini belirlemiştir. Onun felsefesi, Malebranche, Arnauld, Locke, Leibniz, Berkeley gibi Yeniçağ filozoflarından bazılarının doğrudan ilham kaynağı, bazılarının ise eleştirel hareket noktası olmuştur. Her halükârda, güçlü felsefî sistemler arasında Descartes’ın düşüncelerine lâkayt kalanı yoktur. Descartes felsefede yenilikçi bir zihin olmanın ötesinde, cebri geometriye uyarlayan önder bir matematikçi; bilhassa optikteki çalışmalarıyla bir fizikçi; hayvanlar üzerinde yaptığı teşrih/diseksiyon çalışmalarının ürünü olarak, kan dolaşımını açıklamış bir fizyologtur. Bu alanlardaki katkılarıyla, bilim tarihine büyük harflerle geçmiştir.

  Alfded Fouillée'nin DESCARTES başlıklı incelemesinden alınmıştır.

  Metot Anlayışı
  Descartes, Metot Üzerine Konuşma başlıklı eserinde kendi metodunun 4 kuralını şöyle sıralar: kanunların çok sayıda olması nasıl ki sık sık kötülüklere mazeret teşkil ediyorsa, bir devlette çok daha az sayıda ama sıkı sıkıya uyulan kanunlar bulunduğunda çok daha intizamlı olur; aynı şekilde mantığın bir arada ortaya koyduğu bu bir yığın kural yerine, aşağıdaki dört kuralın bana yeteceğine inandım, yeter ki onlara uymayı bir kez bile ihmal etmemeye dair katı ve daimî bir karar almış olayım. 1.İlki, doğru olduğunu apaçık bilmediğim hiçbir şeyi asla doğru kabul etmemek, yani acelecilikten ve peşin hükümlü olmaktan özenle kaçınmak ve akıllı ruhuma [esprit] kendini açıkça ve seçikçe sunan, şüpheye düşmeye hiç mahal bırakmayanlar dışındaki hiçbir şeyi hükümlerime dahil etmemekti. 2.İkincisi, inceleyeceğim meselelerin her birini, mümkün olduğu ve en iyi biçimde çözümlemek için gerektiği kadar çok parçaya ayırmak. 3.Üçüncüsü, en yalın ve tanınması en kolay olan konulardan/objelerden başlayarak basamakları çıkar gibi en bileşik olanların bilgisine kadar yavaş yavaş tırmanmak için düşüncelerimi bir düzen dahilinde sevk etmek ve dahi, birbiri ardından doğal biçimde sırlanmayan şeyler arasında bile düzenlilik farz etmek. 4.Sonuncusu, hiçbir şeyi dışta bırakmadığımdan emin olana kadar her yerde eksiksiz sayımlar yapmak ve geneli gözden geçirmek


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Rene Descartes'in Matematiğe Katkıları
 3. Rene Descartes Matematik
 4. Rene Descartes'in ingilizce hayatını bulur musunuz?
 5. Rene Descartes Eserleri
 6. Rene Descartes Koordinat Sistemi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri