Hoşgeldiniz.

Çığ ve Çığın Oluşumu Özellikle bitki örtüsünün az olduğu yamaçlarda görülen çığ , kar kütlesinin harekete geçmesi ve yamaç b oyun ca yuvarlanması sonucu oluşur.
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 7      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Çığ ve Çığın Oluşumu Hakkında Bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Çığ ve Çığın Oluşumu

  Özellikle bitki örtüsünün az olduğu yamaçlarda görülen çığ, kar kütlesinin harekete geçmesi ve yamaç boyunca yuvarlanması sonucu oluşur. Yamaçlara yağan kar bir süre sonra donarak kaygan bir yüzey oluşturur. Bu yüzey üzerine yağan kar, ağırlaştıkça harekete geçer ve yamaç boyunca yuvarlanır. Kar kütlesinin harekete geçmesine rüzgâr ya da insan sesi neden olabilir.
  Harekete geçen kar kütlesi büyük bir enerjiye sahip olduğu için taş ve kayaların da yuvarlanmasına neden olur. Çığ, can ve mal kayıplarına neden olduğu gibi yerleşim birimlerini tamamen yok edebilir. Çığı önlemek için yamaçlar ağaçlandırılmalı, teraslanarak destek duvarları yapılmalıdır. Çığ felaketinin zararlarını önlemede yamaçlara dikilecek kazıkların ve çığ kıranların da önemi büyüktür.


  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.