Hoşgeldiniz.

Mimar Matematiği Nasıl Kullanır bir yapının mevcut durumunun belgelenmesi için alınan ölçülerde örneğin plan ölçüsü alırken üçgenleme metodu kullanılıyor. Örneğin elle ölçüm yapılıyorsa , ölçeceğimiz
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 5      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Mimar Matematiği Nasıl Kullanır

  Sponsorlu Bağlantılar
  Mimar Matematiği Nasıl Kullanır

  bir yapının mevcut durumunun belgelenmesi için alınan ölçülerde örneğin plan ölçüsü alırken üçgenleme metodu kullanılıyor.
  Örneğin elle ölçüm yapılıyorsa, ölçeceğimiz noktanın daha önceden tanımlanmış iki nokta arasındaki mesafelerini ölçüyoruz. Böylece üç kenarının uzunluğu bilinen bir üçgen "tanımlı" yani "çizilebilir" bir üçgendir kuralını uygulamış oluyoruz.
  Elle değil de Teodolit ya da Total Station denilen daha "teknolojik" aletler de aslında aynı mantıkla çalışıyorlar. Burada da ölçülecek olan noktanın daha önceden belirlediğimiz bir x-y düzlemine olan açısı ve daha önce belirlenmiş (aynı x-y düzleminde koordinatları bilinen) bir noktaya olan yatay mesafesi ölçülüyor. Burada da iki kenarı ve bu iki kenar arasındaki açıyı bildiğimiz için üçgen "tanımlı" ve "çizilebilir" oluyor. Eğer noktanın kotu yani yüksekliği de ölçülecekse bu sefer düşey açıyı da ölçüyoruz.

  Başka bir örnek de inşaatta uygulama sırasında inşaat ustalarının belki bilerek belki bilmeyerek kullandıkları "Pisagor Teoremi". Bir duvarın zemine dik olması için hemen bir 3-4-5 üçgeni kuruyorlar. Duvar ile zeminin kesiştiği yerden yatayda 30 cm. düşeyde de 40 cm. ölçtüklerinde bu iki nokta arası 50 cm. ise duvarın zemine dik olduğundan emin oluyorlar.


  Geometri ile perspektif, gölge vs çizimlerinde kullanılır.


  Binalar, elle tutulur-gözle görülür 3 boyutlu nesneler.
  Bunları X, Y, Z eksenlerinde kesip biçerek oluşturduğumuz düzlemlere de kesit, görünüş, plan filan diyoruz.
  Bunlar üzerinden alan hesapları, hacim hesapları filan da yapıyoruz...
  Hatta bilgisayar programları bu kadar yaygınlaşmadan önce tüm hesaplar bu çizimler üzerinden insanlar tarafından yapılıyordu.


  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.