Hoşgeldiniz.

Yıldırımdan Korunma Yolları Açık Alanda Bulunuluyorsa : 1- Ayakta durulmamalı , yere yatılmamalı , eller yere değdirilmemeli ve çömelik halde durulmalıdır. 2- Çevresine göre daha
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Yıldırımdan Korunma Yolları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Yıldırımdan Korunma Yolları


  Açık Alanda Bulunuluyorsa :

  1- Ayakta durulmamalı, yere yatılmamalı, eller yere değdirilmemeli ve çömelik halde durulmalıdır.
  2- Çevresine göre daha yüksek olan yerlerin (ağaç, minare, elektrik direği, bayrak direği, telefon ve posta direği) yakında durulmamalıdır.
  3- Açık alanlarda oynanmamalı, çalışılmamalıdır.
  4- Ağır tarım veya yol araçlarında çalışılmamalıdır.
  5- Traktörler, kazma–kürek, metal çitler, motosikletler, çim biçme makineleri ve bisiklet gibi elektrik ileten objelerden uzak durulmalıdır. Şemsiye açılmamalı veya olta taşınmamalıdır.
  5- Cep telefonuyla konuşulmamalıdır.
  6- Elektrikli cihazlar kullanılmamalı ya da tamir edilmemelidir.
  7- Araba varsa içine girilmelidir. (Yıldırım esnasında tamamen metal kaplı araba içerisinde güvende olunur. Arabada bulunan akım iletebilecek herhangi bir metale dokunulmamalı. Arabanın camları kapalı olmalı).
  8- Ağaç altına sığınılmamalıdır.
  9- Gruplar halinde durulmamalıdır.
  10- Sudan uzak durulmalıdır. (Bir fırtına anında botla gezilmemeli veya yüzmeye gidilmemeli ve eğer dışarıda su üzerinde yakalanılırsa mümkün olduğu kadar çabuk karaya çıkılmalı).
  11- Metal tokalı ayakkabılar ve tüm metal objelerden çıkarılmalıdır.
  12- Çamaşır ipi, metal boru, ray ve bunlara benzer uzak mesafelerden yıldırımı taşıyabilecek metal devrelerden uzak durulmalıdır.
  13- Yıldırımdan korunaklı bir yer aranmalıdır. (Vadiler ve hendekler gibi alçak alanlarda barınak bulmaya çalışılmalı. Alandaki en yüksek obje olunmamalı).
  Kapalı Yerlerde Bulunuluyorsa :
  1- Duvarlardan uzak durulmalıdır.
  2- Pencere, kapı, lavabo, boru, soba, radyatör ve elektrikli aletlerden uzak durulmalıdır.
  3- Acil durumlar dışında telefon kullanılmamalıdır ve elektrikli aletler tutulmamalıdır. (Sadece pille çalışan aletleri kullanılmalıdır).
  4- Gerekli olmadıkça dışarı çıkılmamalıdır.
  5- Fırtınadan önce, radyo ve televizyon setleri, bilgisayarlar da dahil olmak üzere elektrikli aletlerin bağlantıları kesilmelidir.
  6- Banyo veya duş alınmamalıdır.
  7- Yüksek yerleri yıldırımdan korumak için paratoner (yıldırımlık = yıldırım savar) kullanılmalıdır.  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.