Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Mutfak Dekorasyon u Ev Tasarım ı - 2 Hazır Mutfak modüllerin önceden üretilip depolanmasıdır. Mutfak ölçüleri standart olmamasından , yapı tarzlarında kiriş ve kolonların gizlenmemesi
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 3      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Güzel Mutfak Dekorasyonu

  Sponsorlu Bağlantılar
  Mutfak Dekorasyonu Ev Tasarımı - 2

  Hazır Mutfak modüllerin önceden üretilip depolanmasıdır. Mutfak ölçüleri standart olmamasından, yapı tarzlarında kiriş ve kolonların gizlenmemesi ve konutların bir çoğunda duvarların kesiştiği köşelerde farklı açıların olmasından dolayı hazır modüller bazı mutfaklarda uyumlu olmayabiliyor. Bu sebeple mutfaklara göre ölçü alınarak istediğiniz modeli uygulayabilirsiniz. Ölçü alınarak yapılan mutfaklar hazır modüllerle yapılan üretimden farksızdır. Burada modüller mutfağınıza göre şekillenir.
  Burada dikkat etmeniz gereken husus eğer mutfakta bir tadilat yaptırmayı düşünüyorsanız maddi durumunuz el veriyorsa mutfak ve tadilatı birlikte yaptırın. Eğer mutfak yapıldıktan sonra tadilat yaptıracaksanız: Su tesisatının, batarya ve prizlerin yerlerine, duvarların tamamen mi yoksa sadece tezgah ile dolaplar arasındaki bölüm mü fayans olacağına karar verip ona göre yaptırmalısınız.
  Mutfağınızı yaptıracağınız firma size alınan ölçüye göre bir proje sunacaktır. Bilgisayar programlarıyla mutfağınızın bitmiş halini üstelik üç boyutlu görme imkanınız var. Yapım aşamasına geçmeden önce proje üzerinde istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz. Yapıma başlandıktan sonra isteyeceğiniz değişiklikler firmayı zor durumda bırakacağı gibi size de ek bir maliyet getirebilir. O yüzden başta kesin karar verilmeli.
  Renkler, model, fiyat ve montaj süresinde anlaşıldıktan sonra imalata geçilebilir.

  Şimdi de malzemeler hakkında bilgi verelim.
  Evvela şunu bilmekte fayda var. PVC kapak, profil kapak, laminat kapak veya İtalyan mutfak hangisini yaptırırsanız yaptırın gövdeleri suntalam veya mdflam olacaktır.
  Mdf nin ana malzemesi, sert ve yumuşak ağaç odunlarıdır. Odun liflerinin sıcakta sertleşen sentetik reçine yapıştırıcıları ile preslenmesi sonucunda elde edilen ahşap esaslı bir malzemedir.MDF levha üzerine, teknolojik emprenye makineleriyle melamin reçinesi ve tutkal emdirilerek yanmaz ve su geçirmez hale gelen dekor kağıdının kaplanmasıyla MDFLam elde edilir. Yani bir veya iki yüzeyinin renklendirilmiş hali.

  Sunta ise: Vasıfsız, ince çaplı odunların hammadde olarak kullanıldığı, birinci sınıf keresteye alternatif olarak üretilen ahşap plakadır. Mdf de olduğu gibi üzerine dekor kağıdının kaplanmasıyla renklendirilmiş haline suntalam denir.

  Profil Kapak Nedir?
  MDF plakalardan çekilen ve üzerine 40 mikrona kadar PVC folyo kaplanan profillerdir. Çeşitli renk, desen ve kesitteki bu profillerden kapak çerçevesi yapıldıktan sonra çerçeve içerisine MDFLam veya SuntaLam yerleştirilerek elde edilen kapaklardır. Maliyeti diğerlerine göre daha uygundur.
  Profil örnekleri Profil mutfak

  Laminat Kapak nedir?
  MDF veya sunta üzerine sıcak pres altında Laminat sıkılarak yapılan kapaklardır.
  Hijyenikliğinin yanı sıra, bakteri tutmaması, ısıya dayanımı, neme ve darbelere karşı dayanımı gibi avantajları söz konusudur. Kapaklar düz renkli olacağı gibi desenli de olabilir. Fakat pvc kapakta ki gibi model uygulanamaz.

  PVC (membran)Kapak Nedir?
  Ham sunta veya MDF üzerine balon presle PVC folyo kaplanmasıyla elde edilen kapaklardır. Renk seçeneği çoktur ve kapaklara model uygulanabilmektedir. Maliyeti profil ve laminat kapağa göre daha yüksektir.

  İtalyan Mutfak nedir?
  Pvc kapakta olduğu gibi yine kaplamadır farkı ise kapak ölçülerinin standart olması ve yan pvc bantlarının özel olmasıdır.

  TEZGAHLAR
  Tezgah olarak kullanılacak malzeme çeşitleri:
  Laminat Tezgah: İçi sunta ve MDF olabilir, üstü yanmaz, çizilmez, leke tutmaz, laminat levha kaplıdır. Fiyatı bir hayli uygundur.

  Mermer Tezgah: Genellikle Afyon mermeri kullanılır. Dezavantajı iyi cilalansa bile leke tutar, ısıdan etkilenip çizilebilir. Klasik görünümden vaz geçemeyecek olanların tercihidir.

  Mermerit Tezgah: Mermer tozu ile jelkot karışımı döküm tezgahlardır. Mermer tezgahtan farkı leke tutma özelliği yoktur.Karışımında kaliteli jelkot kullanılırsa ısıdan da kolay kolay etkilenmez. Mermer ve Granit görünümünde her rengi olabilir. Renk çeşitleri ve kullanışlılık açısından çok tercih edilir.


  Granit Tezgah: Mermerden farkı; Yanmaz, çizilmez, leke tutmaz niteliktedir. Fiyatları renk ve desenine göre değişir. En kullanışlı tezgahtır.


  Mutfaklarda marka olmuş bir firmanın kullandığı malzeme ile daha ufak çaplı firmaların kullandığı malzeme de aynıdır.
  Dikkat etmeniz gereken mutfak ölçülerinize ve sizin kullanım tarzınıza en uygun modelin yapılması. Modül kenarları kağıt bant ile değil pvc bant ile kaplanmış olması, ürünün söylendiği tarihte teslim edilmesi ve projeye bağlı kalınmasıdır.
  Mdflam mı yoksa suntalam mı yaptıralım derseniz su aldırmamanız gerekir yoksa su aldıktan sonra sunta 8mm kabarırsa mdf 4mm kabaracaktır.
  Tadilatlar yaz aylarında yapıldığı için mutfak dolapları da bu dönemde yaptırılır dolayısıyla mutfak yapım firmaları oldukça yoğun olur. Şartlar el verirse kış aylarında yaptırırsanız kısa sürede montaj yapılacağı gibi fiyatlarda da biraz oynama yapılabilir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Ev Dekorasyonu Mutfak
 3. 2018 Mutfak Dekorasyonu
 4. Mutfak Takımları, Ev Dekorasyonu
 5. Mutfak dekorasyonu nasıl yapılır
 6. Mutfak Dekorasyonu Ev Tasarımı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  Lütfen yapınız,yapmayınız!

  Mutfak ve/veya banyonuzla ilgili alacağınız bir satınalma ve yenileme kararı, gelecekte hayatınızın her gününü etkileyeceğinden bu konuda bir uzmana danışmaya değer.Böyle bir kararın gerçekleşmesi aynı zamanda belirli bir takım birikimlerin rasyonel harcanması anlamına da geldiğinden bu türden kararlar dikkatle verilmelidir.

  Evinizdeki değişimin bir kabusuna dönüşmemesi için lütfen bu sitede bulabileceğiniz, bütün sorunların üstesinden gelebilecek MUDER üyesi profesyonel kuruluşlardan destek alınız, ve aşağıdaki noktalara dikkat ediniz.

  1. Hiç kimse test sürüşü yapmadan araba almadığı gibi siz de zamanınızı size sadece kapak numunesi gösteren satıcılara harcamayın.Bir MUDER üyesinin showroomuna gidin ve ne satın alacağınızı, kalitesini mutlaka görün.Bütün MUDER üyelerinin ve yetkili satıcılarının kendi showroomları vardır ve MUDER üyelerinin yüksek standartlarda üretilmiş ürünlerini, monte edilmiş olarak buralarda görebilirsiniz.
  2. Evinize gelinmedikçe, mutfak ve banyo mekanının montajı ve dizaynı için herhangi bir fiyat teklifini kabul etmeyin.Öncelikle evinizin mekanın görüldüğünden gerekli incelemelerin yapılıp ölçme işlemlerinin tamamlandığından ve montaj dahil tam bir teklif alacağınızdan emin olun.Bu işleri yapan kuruluşların hemen hepsi elektrik, temiz su ve atık su tesisatlarının değişimi gibi diğer altyapı işleri için de teklif verebilecek durumdadırlar.Eğer ihtiyacınız varsa bunlar için de ayrı bir teklif almalı veya ayrı bir bölüm halinde toplam teklife ekletmelisiniz.Bütün MUDER üyeleri ve yetkili satıcıları ile proje danışmanları uzun zamandır sektörde yer alan tecrübeli ve eğitimli kuruluş ve kişiler olup, komple proje ve montaj servisi verebilirler.
  3. Toplam iş bedelinin karşılıklı belirlenecek bir yüzdesinden fazla bir bedeli avans olarak ödemeyin.Ödemelerinizi tanımlanmış malzeme ve işçilik bedelleri karşılığı karşılıklı kabul edilmiş bir ödeme planı ile yapın.
  4. Teklif içeriğindeki istekleriniz tam karşılamadan ya da karşılanacağından emin olmadan herhangi bir sözleşmeyi veya benzer bir şeyi imzalamayın.Bir tereddüt halinde işbirliği yaptığınız kuruluşun merkez yetkililerini arayın….

  Mutfağın Planlanması

  Pek çok konut sahibinin, hayatlarında belki de bir defa yapacakları mutfak ve/veya banyo mekanının düzenlenmesi gibi bir eylemde satın alma kararlarında tereddüt geçirmeleri veya herhangi bir nedenle tuzağa düşme endişesi içinde bulunmaları doğaldır.Bu boyuttaki bir harcamanın hafife alınacak yanı da yoktur, dolayısıyla daha fazla yardım ve öğüt almak kendileri için her zaman çok daha iyi olacaktır.
  MUDER’in yurt çapına yayılmış üyeleri ve onların yetkili satıcıları ile proje danışmanları, kullanıcıların bir bilmeceye dönüşebilecek her türlü sorularını sınıflandırıp çözecek, en iyi mutfak ve banyo projesine dönüştürecek yaratıcılık deneyim ve olanaklara sahiptir.
  Bir showrooma gidip hayalinizdeki mutfak ve banyonun seçimini, aceleyle yapmadan önce gerçekten ne istediğinizi bir kere daha dikkatle düşünün.Çünkü mekanınız ancak ayırdığınız bütçe içinde gerektiği gibi planlanıp işlevine kavuşursa rüyanız gerçek olabilir.Bunun için de showroomu ziyaret etmeden önce, düzenlenecek mekanınızda şu anda nelerden hoşlanıp nelerden hoşlanmadığınızı, nelerin işlevsel nelerin işlevsel olmadığını listelemeniz iyi olacaktır.Mutfaktaki eviyeyi belki bir miktar sağa veya sola almak gerekebilir, belki daha geniş bir tezgaha ve daha fazla dolaba ihtiyaç vardır.
  Bunları belirlemek için MUDER üyelerinin deneyimli ve uzman projecileri sizin ve ailenizin yaşam tarzları ve konfor eğilimleri de dahil olmak üzere pek çok sayıda sorular soracaklardır.Dolayısıyla bu tür sorulara önceden hazırlıklı olmakta yarar vardır.Örneğin;

  Düzenlenecek mekan daha çok kimin tarafından kullanılacak?..yalnızca bir pişirme mekanı mı olacak, yoksa başka amaçlar için de kullanılacak mı?..Evin içindekilerin mutfakta toplanma, sohbet etme, orayı oturma odası gibi kullanma eğilimleri de var mı?
  Mekanda beslenecek ve uyuyacak evcil bir hayvan var mı?
  Masaya veya yalnızca küçük ama yeterli bir kahvaltı barına mı ihtiyaç varı?
  Bu gün pek çok aile mutfağı yaşayan bir mekan olarak görmekte, mekanda yemek masası dışında bir dinlence köşesi oluşturmakta ve televizyon izlemektedir.Bu türden gereksinimleriniz, var mı?
  Mekanda pişirme ve beslenme dışında çamaşır yıkama , ütü, ev işleri gibi diğer işlerin de yapılmasını düşünüyor musunuz?
  Detaylara girildiğinde; ne kadar kuru gıda saklamayı düşünüyorsunuz?.. Ne kadar tencere tavanız var veya daha ne kadar edineceksiniz?..Ne tip el aletleriniz var, kullanıyorsunuz?..

  gibi sorular da önünüze çıkacaktır.
  Doğru soru ve yanıtlar alındıktan sonra izleyen adım,.. yeni mekanınızı, sizin yaşam tarzınıza uygun, deneyimlerin güvencesi altında, sizin yeni istek ve gereksinimlerinize dönük yıllarca istediğiniz gibi yaşayacağınız mekanı beraberce projelendirmek için…seçtiğiniz MUDER üyesini veya yetkili satıcısını ziyaret etmektir.
  Daha fazla proje ve tasarım önerisi için lütfen aşağıdaki konu başlıklarını okuyunuz.

  Kullanım Seçenekleri

  İyi tasarlanmış bir mutfak, birbirine benzer bir sürü dolaptan oluşmaz ve oluşmamalıdır.Yaratıcı tasarımcılar bir mekanda mutfak veya banyo projesi çizerlerken model ve renk karışımları da dahil, yaşarken mutluluk verecek mekanlar yaratırlar.Cam kapaklar, açık raflar, krom askı sistemleri ve raflardan oluşan asma dolaplar en popüler seçeneklerdir. Yine tencere ve tavalar için tasarlanmış derin çekmece dolapları sıradan bir alt dolaptan daha fonksiyonel, daha şık ve daha etkileyicidir.
  90 cm lik geniş ve derin tencere tava çekmeceleri, tavana kadar uzanan asma dolaplar, çelik paneller, çelik baza ayakları, çelik ocak arkalıkları ve/veya çelik tezgah araları son moda eğilimlerdir.Tezgah aralarına yerleştirilen bazı üniteler ile askılar da bu ölü alanın kullanımı için ideal çözümdür.
  Büyük mutfaklarda hazırlık ve pişirme ve bulaşık yıkama gibi bölgelerin birbirinden ayrılması için değişik yüksekliklerdeki yer dolaplarının yerleştirilip tasarlanması veya bunların değişik renk ve modellerde öngörülmesi diğer akılcı çözümler arasındadır.Artık pek çok kimse sıra sıra dizilmiş dolaplar yerine bu tür hareketli görünümleri tercih etmektedir.

  Mutfak Modelleri
  Günümüzde herkes mutfağı evinin merkezi olarak planlıyor. Artık mutfaklar ailenin bir araya gelip vakit geçirdiği, arkadaşların ve misafirlerin ağırlandığı, en güzel gecelerdeki sıcak sohbetlerin ve keyifli anların yaşandığı kilit mekânlar. Metrekare olarak geniş, fonksiyon olarak kapsamlı… Ada ve yarım adalarla oturma odası ile bütünleşmiş… işte bu yüzden bu günün mutfağı geçmişe göre daha büyük ve rahat olmasının yanı sıra, çok daha pratik ve konforlu. Hepsinden de öte, mutfak artık evin duygusal merkezi ve iletişim noktası!
  Son zamanlarda tezgâhların masaya, masaların tezgâha dönüştüğü uygulamalar dikkat çekmekte… Gereksiz detaylardan kaçınan, mümkün olduğunca sade ve basit, minimal tasarımlar ön planda ama bu sade tasarımlar en ileri teknolojiyi barındırmakta. Oldukça yaygınlaşan kulpsuz kapak uygulamaları da sadelik trendinin bir sonucu… Farklı malzemelerin birbiriyle kombine edildiği uygulamalar oldukça yaygın… Alüminyum, paslanmaz çelik, granit, doğal taşlar ve her türlü cam bir arada kullanılarak birbirinin etkisini güçlendiriyor. Kapaklarda parlak yüzeyler, lake ve özellikle boyalı camlar modern trendi yansıtırken, masif ahşabın ve doğal kaplamanın vazgeçilmezliği de hala sürüyor.
  Renk alternatiflerinin sınır tanımaması, yeni trendin en önemli kozu… Sıcak toprak tonları, bejle koyu kahverengi arasında geniş bir yelpaze sunarken, çok daha geleneksel bilinen beyaz ve grinin soğuk tonları, tamamlayıcı rol oynuyor… Kırmızının her tonu ve elbette siyah yine büyüleyici… Turuncu ise artık ana renk alternatifleri arasında sunuluyor.
  Dolap içi aksesuarlarla ilgili sunulan farklı çözüm alternatifleri, köşe ve kiler detayları, katlanır stor dolap kapakları oldukça yaygın, storlarda akrilikten alüminyuma hatta cama kadar çok çeşitli malzemelerin kullanıldığı uygulamalar mevcut.
  Ergonomi tasarımda yine kilit rolü oynuyor. Farklı yüksekliklerdeki çalışma ve pişirme yüzeyleri, katlanabilen, açılıp kapanabilen masa ve tezgâhlar ve elbette sınır tanımayan çeşitlilikte kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayabilmeye odaklanmış pek çok değişik ölçü ve tasarımdaki ünite ve modüller bunun kanıtı.
  Dokunmatik ve sensorlu cihazlara eklenen uzaktan kumandalı yeni cihaz serileri, farklı davlumbaz tasarımları, 90 cm’lik bulaşık makineleri ve indüksiyon pişiricisi önemli ergonomik kolaylıklar.
  Cihazlarda kullanılan cam, alüminyum ve paslanmaz çeliğin yanı sıra titanyumun da yaygınlaşıyor. Elektrikli cihazların malzeme ve teknolojilerinin yanı sıra tasarımlarıyla da ön plana çıkıyor.
  Kayarak katlanan camlı dolap sistemleri, istenildiğinde kapatılarak çalışma tezgâhının üzerindeki tüm duvarı örtebiliyor, ya da açılarak duvardaki nişin tamamının kullanılmasına olanak tanıyor.Böylelikle kullanıcıya kesintisiz- net ve geniş bir tezgâh alanı yaratılmış oluyor.Şayet mutfağınız evin yaşama alanı ile bütünleşecekse, çalışma tezgâhınızın üzerindeki tüm dağınıklığı tek bir pratik hareketle saydam bir zarafete dönüştürmeniz mümkün.
  Bazı mutfaklarda asma dolap hiç kullanılmıyor. Boy dolaplar ve alt dolaplar mutfağın tüm saklama ihtiyacına cevap verirken, sade tasarımın etkisini güçlendiren açık raf uygulamalarından faydalanılıyor. Pişirme ve yıkama fonksiyonlarının her ikisinin de orta bölümde çözümlendiği uygulamalar, ada ve yarım adalarla yaşama mekanına karışan yeni mutfak tasarımlarına atıfta bulunuyor. Adaların etrafını çevreleyen paslanmaz çelik kontörler hem tasarımın estetik değerini arttırıyor hem de sağlamlık ve dayanıklılık kazandırıyor. Görünenle-saklı kalanın, açıkla-kapalının, doluyla-boşun güçlü çelişkisini ya da bütünlüğünü konu eden tasarımlar en çağdaş mutfak konseptlerinden… Duvardaki ışıklı rafların arasında kayarak yer değiştiren kapaklar, bu hacmin istenilen kısımlarının dolap, istenilen kısımlarının açık raf olarak kullanılabilmesine olanak sağlayarak kullanıcıya esnek çözümler sunuyor.Arkasına ışıklar yerleştirilmiş olan cam duvar panosu uygulaması da yenilikçi detay çözümlerinden birisi…
  Ana Mutfak Planları
  Aşağıda da görüleceği gibi bilinen birkaç mutfak planı vardır ve tasarımcınız gereksinimlerinize ve mekanınıza en uygun olanının seçimi için size yardımcı olacaktır.
  Bu plan tipleri;

  Düz mutfak
  İkili, karşılıklı düz mutfak
  L tipi
  U tipi
  Ada mutfak

  Bir mutfak, boydan boya dolaplarla veya daha az dolapla mı olmalı?
  Bir zamanlar birbirinin aynısı kapaklardan boydan boya dolaplara kaplı mutfaklar modaydı. Hatta elektrikli ev eşyaları bile etrafındaki dolaplarla uyumlu bir kapak ardına gizleniyordu.Bir mutfağa yeni giren bir yabancı buzdolabının nerede, bulaşık makinesinin nerede olduğunu bilemediği gibi kullanamazdı.Eğer pek çok insanın hala yaptığı gibi, böyle bir mutfağınızın olmasını istiyorsanız sorun yok..Nasılsa üreticiler de bu türden mutfak dolaplarıyla uyumlu elektrikli ev aletlerini gizlemek için dahice fikirler geliştirip uygun montaj ve bağlantı elemanları geliştirdiler.Ancak bugün daha çekici olan eğilim, atılgan ama uyumlu bir karışım ile zıtların egemen olduğu pratik mutfaklardır.
  Bugün, dolap üreticileri, aynı dolapta bile değişik renk seçimleri içinde bir kapak ile çekmece alnının beraberce kullanımını özendirmektedirler.Bunun anlamı olağan bir tasarımı ve dekorları uyum içinde karıştırmaktır.
  Dilerseniz alt ve üst dolaplar arasında da zıtlıklar yaratabilirsiniz.Bölümleri, işlevlerine göre örneğin pişirme bölümünü yeşil, hazırlama bölümü mavi kullanarak birbirinden ayırabilirsiniz.İstediğiniz, boyut görüntü, renk, ve biçim sizi bekliyor…
  Dolap yükseklikleri kullanıcının boyuyla uyumlu olarak tasarlanabilir. Eviyenin ocaktaki tava sapıyla aynı düzlemde olması için değişik yükseklikte dolap ve tezgah yüksekliği gerekebilir. Büfe, tabak dolabı, standart dolaplardan veya metal çerçeve içinde cam kapaklı, çağdaş görünümlü dolaplardan oluşturulup döşeme üstüne serbestçe konumlandırılabilir.
  Çoğu elektrikli ev aletinin ön görünümü gösterişsizdir ve bir dolap kapağı ardına gizlenirse görünümü daha iyi olabilir ama buz dağıtıcısı ve soğuksu çıkışı ile büyük, emniyetli yiyecek rafları yanında derin dondurucusu olan büyük aileler için oldukça değerli çift kapılı amerikan tarzı buz dolaplarını, bu son derecede güzel işlevsel aleti kim ahşap dolap kapaklarının ardına gizlemek ister?Elektrikli ev aletleri üreticileri artık bir ahşap kapak daha eklemeye gerek kalmaksızın, bu aletleri daha çekici ve kullanışlı yapmaya başladılar.Çelik ve alüminyum görünümü, mutfaklarda oldukça popüler öğeler haline geldiğinden bu görünümdeki ev aletleri de giderek çoğalmaya mutfağa daha çağdaş görünüm kazandırmaya başladı. Hatta bazı imalatçılar fırınları bile büyük bir renk seçeneği içinde sunmaya başladılar.Bu arada, elli yıl önce popüler olan, dışbükey, pastel kapaklı eski moda buzdolapları da mutfaklara yeniden geri dönüyor…
  Elektrikli Ev Aletleri ve Ankastre Cihazlar için öneriler
  Bulaşık Makineleri
  Bilindiği gibi verimli enerji kullanımı yalnız elektrik masraflarını kısmak için değil küresel ısınmayı tetikleyen enerji santrallerine karşı çevreyi korumak açısından da önemlidir. Bu nedenle daha düşük enerji tüketimi yapan modeller her zaman tercih edilmelidir.
  Hafif plastik gereçlerin erimemeleri için gizlenmiş ısıtma düzenekleri, kireçlenmeye karşı koruyucu önlemler su sarfiyatı ve yukarda anılan enerji sarfiyatını düşürücü önlemler bulaşık makinesi seçiminde önemli kıstaslardır.
  Son yıllarda temiz suda olabilecek parçacıklara karşı koyucu aparatlar ile yeterli deterjan ile yeterli su ve uyumları için uyarıcılarla donanmış bulaşık makineleri tüketicilere büyük kolaylıklar sağlamaktadır.
  Bulaşık makinesi seçiminde bir diğer önemli kıstas da makinenin çalışma sessizliğidir.
  Bunun yanında makineye konacak büyük tabaklara karşı üstteki bardak yıkama bölümünün ayarlanma yetenekleri ile kapasitesi de önemli olup bunları kontrol etmeyi unutmayınız.
  Makinenizi seçerken makinenizin üst kaplama malzeme ve renginin diğer mutfak cihazları ile uyumlu olmasına da dikkat edeniz.
  Bu arada, bütün bulaşık makinelerinin hemen hepsinde bulunmakla beraber herhangi beklenmeyen olumsuz bir gelişme neticesinde makinenin su taşkınlarına karşı güvenirliliğinden, kuşkunuzun kalmaması açısından, emin olunuz.
  Mutfakta Sağlık ve Emniyet

  Mutfakta sağlık ve emniyet öğelerine ayrılan sayfamıza hoş geldiniz.Umarız aşağıdaki öğütleri ve önerilerimizi yararlı bulursunuz…
  Düşük seviyede bulunan fırınlar, pişirme esnasında veya sonrasında cam kaplı yüzeylerine dokunan çocuklar için tehlike yaratabilir, onların yanmasına neden olabilirler.Bu nedenle fırınlarınızı olduğuna yükseğe, ankastre cihaz dolabı ortalarında konumlandırmaya gayret ediniz.Gazla çalışan, yanlışlıkla sönmüş ocak ve fırınların tehlikeli tuzaklarla dolu olduğunu asla unutmayınız.
  Küçük elektrikli ev aletleri çocukların kazayla onları çekebilecekleri veya tezgahın üstünden alabilecekleri konumdan uzak, olduğunca kısa veya helezon tipi kordonlarla prize takılmalı ve kullanılmadıkları zaman prizden çıkarılmalıdırlar.
  Ergonomik bir mutfak planlamasında; eviye ve ocağın birbirlerine en optimal yakınlıkta konumlanmasına, bir kapı veya geçitle birbirlerinden ayrılmamasına dikkat ediniz.Rahat bir kullanım için; mutfak dolaplarının ve tezgahın yüksekliğinin mutfağı devamlı kullanacak kişinin boyuna göre planlanması gereğini unutmayınız.
  Ağır mutfak gereçlerini, örneğin ısıya dayanıklı cam kaplar v.b.g gereçleri alt dolaplara, daha hafif olan, bardak gibi gereçleri, üst dolaplara konulmasını öneririz.Tencere ve tavaların konduğu derin çekmece içlerine çekmecenin açılıp kapanması sırasında kaymayı önleyici malzemeler bulunması gereğini unutmayınız.
  Mutfak ve banyo mekanında kaymayan döşeme malzemeleri kullanınız ve yere dökülen malzemeleri hemen silip kurulayınız. Kabarıp çatlamayan su geçirmeyen malzemelerin mutfakta kullanımı her zaman daha doğru olacaktır. Yer seramiklerinin çok uzun bir süre kullanımından doğan bıkkınlık halinde veya başka nedenle değiştirilmesinin güç olacağını unutmayın ve yere döşeyeceğiniz malzeme seçiminde bu etmeni de göz önünde bulundurunuz.
  Kimyasal malzemelerin, bıçak ve diğer potansiyel tehlikeli malzemelerin bulunduğu çekmecelerin veya dolapların çocuk kilidi taşımasına dikkat edin.Mutfakta daima bir yangın söndürücü ve yangın örtücü battaniye bulundurun.
  Bulaşık makinesinde bulaşık yıkamak ve bulaşıkları sıcak suyla durulayıp sıcak buhar altında dezenfekte etmek, bakteri deposu olmuş bir bezle yapılan ve sıcak suyla durulanan bir bulaşıktan her zaman daha sağlıklıdır.Bulaşık makinesindeki güçlü su darbeleri ve çarpmaları bulaşıklarınızı pis kokulardan ve yağ artıklarından da arındıracaktır.
  Tezgahlarda kırıntıların birikme ve yuvalanmasına neden olacak bitişlerden, birleşimlerden ve derzlerden kaçının, kulp ve tutamakları kolayca temizlenebilecek malzemelerden seçin.


  -------

  Mutfak mobilyası seçmeden önce mutfağınızı ne kadar sıklıkla ve hangi ihtiyaçlara göre kullanacağınızı belirlemeniz gerekmektedir. Öncelikle mutfak modelinizi ve tarzınızı belirleyin. Birden fazla renkle bezenmiş retro mutfak mı, yoksa kütlesel formlardan oluşan sade ve minimalist bir mutfak mı?

  Kullanacak olduğunuz mutfak dolap kapaklarının rahatlıkla açılıp kapanması gerekmektedir. Kulpsuz kapaklar daha estetik görünse de kullanım bakımından işlevsel olmadıkları için geniş kulplu mutfak kapaklarını tercih edin.
  Mutfak yerleşim planını hazırlarken buzdolabı, bulaşık makinesi ve fırın kapaklarının açıldığında ne kadar alana ihtiyaç duyulacağını hesaplamanız gerekmektedir, aksi takdirde işlemler bittikten sonra problem yaşarsınız.
  Aydınlatma olarak mutfaklarda en kullanışlı olanı üst dolapların alt kısmına gizlenen spot aydınlatmalardır. Bu şekilde hem ışığı daha dengeli kullanmış olursunuz, hem de kullanmadığınız diğer alanlarda elektrik tüketiminden kaçınmış olursunuz.
  Mutfak dolaplarındaki renk seçimi konusunda ise, tezgâh ve zemin kaplamasının renklerini dolap renklerine uyumlu şekilde seçmenizi öneririm. Burada bir konuyu şiddetle vurgulamak istiyorum, mutfakta kullanacak olduğunuz renkleri seçerken cesur olun, orijinal ve uçuk kaçık renkleri bir arada kullanırsanız başkalarının mutfaklarından farklı ve güzel bir ortam yaratmış olursunuz.
  Mutfak tezgâhı seçerken kolay temizlenebilir, asitlere karşı uzun yıllar dayanıklı ve iz bırakmayan türleri seçmenizde yarar var. Örnek vermek gerekirse; tezgâh malzemesi olarak dayanıklı ve sağlıklı olan “çimstone”u kullanmanızı öneririm.
  Mutfakta dolap türü olarak modüler sistemlerini kullanmanızı öneririm çünkü ilerde eşyalarınızın artacağını düşünürsek bolca depolama alanına ihtiyacınız olacak, bu konuda modüler sistemler rahatça genişletilerek sizin yardımınıza koşacaktır.
  Mutfakta her zaman askı sistemleri kullanmakta fayda var çünkü mutfakta ayağınıza dolanan yemek pişirme aksesuarlarını bir arada tutar. Bu askı sistemlerini tezgâhın hemen üzerinde bulunan duvar boşluğuna monte edebilirsiniz. 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 10. Son zamanlarda moda akımı gibi oldu artık. Özellikle kanallardaki ''Dekorasyon'' programlarıyla birlikte, mutfaklarını değiştiren binlerce insan çıktı ve bu tarz özel modellerde kişilerde birbirinden güzel etkiler bıraktı. Tüm evin değişimi yerine, sadece mutfağı vs. modernleştirmekte oldukça mantıklı gerçekten


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri