Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

geri dönüşüm nedir ve faydaları nelerdir ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Geri Dönüşüm Nedir Kısa Geri Dönüşüm Maddeleri Nelerdir Geri dönüşüm nedir Bilgi Geri
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 6      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Geri Dönüşüm Nedir Faydaları Nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar
  geri dönüşüm nedir ve faydaları nelerdir ?

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Geri Dönüşüm Nedir Kısa
 3. Geri Dönüşüm Maddeleri Nelerdir
 4. Geri dönüşüm nedir
 5. Bilgi Geri Dönüşüm Nedir
 6. Paylaş Facebook Twitter Google


 7. Sponsorlu Bağlantılar
  Geri Dönüşüm Nedir ve Faydaları Nelerdir

  Geri Dönüşüm:


  Kullanım sonucu faydasını yitirmiş kağıt, plastik, cam ve metal gibi atıkların toplama, kırma, parçalama, öğütme ve ayrıştırma gibi işlemlere tabi tutularak hammadde dönüştürülmesi ve tekrardan fabrikalarda işlenerek ihtiyaç malzemesi haline gelmesi sürecine geri dönüşüm denilmektedir.

  Geri Dönüşüm Nasıl Yapılır?


  Geri dönüşümü sağlanacak çeşitli atıklar, geri dönüşüm kutularından, çöplüklerden ve sokaklardan toplanır. Geri dönüşüm toplama tesislerine getiril ve ilk önce kağıt, plastik metal, cam olarak ayrıştırılırlar. Daha sonra kağıtlar, gazete kağıdı, karton kağıt, kuşe kağıdı, beyaz kağıt olarak da kendi aralarında ayrılırlar. Diğer atıklarda bu şekilde ayrıştırılarak toplama merkezinden, ilgili geri dönüşüm merkezlerine gönderilirler. Burada kırma, parçalama, öğütme ve ayrıştırma gibi işlemlerden geçirilerek hammaddeye dönüştürülürler.

  Geri Dönüşümün Faydaları


  Çevresel Faydaları
  Geri dönüştürülen atıklar çöplüklerdeki çöp miktarı azaltarak genişlemesini ve çoğalmalarını önler. Bu sayede çevre daha temiz gözükür. Toprak, akarsu, göl ve denizler daha temiz olurlar.

  Tarımsal Faydaları

  Hayvan dışkıları çöp olarak değil de gübre olarak değerlendirilerek bitki ve ağaçların gelişimlerinde fayda sağlarlar. Ayrıca çöplerdeki çeşitli organik maddeler işlenerek yine tarımsal gübre olarak değerlendirilebilmektedir.

  Sınırlı Kaynaklara Faydaları

  Ülke kaynaklarında az olan veya başka ülkelerden ithal edilen maddeler geri dönüşüm yardımıyla tekrar hammedeleştirilerek kullanılmasıyla sınırlı kaynaklar korunabilmektedir.

  Ekonomik Faydaları

  Geri dönüştürülen atıklar tekrardan hammaddeye dönüştürüldüğünde ekonomik olarak büyük sağlarlar. Çöpler azalırken, hammadde çoğalır ve hammadde fiyatları düşürerek ekonomik olarak fayda sağlar.

  İş Gücüne Faydaları:

  Geri dönüşüm atıklarının toplanması ve geri dönüştürülmesi aşamalarında ihtiyaç duyulan personel, işsizlik oranın yüksek olduğu ülkelerde işsizliğin azalması açısından önem taşımaktadır.
 8. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 9. Cansucuk:)

  Çok iyisiniz.Süper bir araştırma olmuş.Ödevim sizin sayenizde son buldu.Çok teşekkür ederim.
  Cansu...


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri