Hoşgeldiniz.

Hanif Nedir - Hanif Ne Demek Hanif , bir İslam kavramı. Protestant müslüman , iki kez iman eden. Din i sadece Allah 'a özgüleyen. Hanif
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Hanif Nedir - Hanif Ne Demek

  Sponsorlu Bağlantılar
  Hanif Nedir - Hanif Ne Demek

  Hanif, bir İslam kavramı.

  Protestant müslüman, iki kez iman eden. Dini sadece Allah'a özgüleyen.
  Hanif, bir Kur'an kavramı olarak tanımlandığında 'protesto eden, dosdoğru olan, doğruya yönelen, doğruyu arayan' anlamı taşır ve ilk kez peygamber İbrahim için kullanılmıştır. İslam kaynaklarında Kur'an'ın gelişinden önce tek tanrı inancını taşıyan kişiler hanif olarak adlandırılmaktadır.


  Hanif olarak Allah'a; doğruya yönelen olarak, doğruyu arayan olarak Allah'a.
  Haniflik; ilk insan Âdem'den günümüze tüm elçilerin hatırlattığı, sadece Allah'a yani yaratıcıya kulluk etmektir. İslam kelimesi, Türkçe, "Teslim olmak" demektir. Ve ilk andan beri olan tek din yani Allah'ın Arapça "İslam" olarak adlandırdığı yüce Yaratıcıya teslim olma inancının temel şartıdır.

  Kur'an'ı Kerim'den

  Rum [030.030]
  "O halde yüzünü bir hanif olarak dine tut, Allah' ın insanları kendisi üzerine yarattığı fıtratına. Allah'ın yaratışında değişme yoktur, dosdoğru sabit din odur. Fakat insanların çoğu bilmezler."

  Nisa [004.125]
  "Din bakımından o kimseden daha iyi kimdir ki, özü iyi olarak yüzünü İslam ve Allah'a tutmuş ve hanif olarak İbrahim'in dinine uymuştur. Allah ki, İbrahim'i dost edinmişti."


  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.