Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Doğum Sırasında Rahim Yırtılması Uterus Rüptürü , Rahmin Yirtilmasi Gebe lik ve dogum sirasinda kendiliginden veya tibbi müdahaleye bagli olarak uterus duvarinin yirtilmasidir. Uterus rüptürü

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Doğum Sırasında Rahim Yırtılması

  Sponsorlu Bağlantılar
  Doğum Sırasında Rahim Yırtılması


  Uterus Rüptürü, Rahmin Yirtilmasi

  Gebelik ve dogum sirasinda kendiliginden veya tibbi müdahaleye bagli olarak uterus duvarinin yirtilmasidir. Uterus rüptürü,yirtilmasi çogunlukla 3ve daha fazla dogum yapmis kadinlarda (multiparlarda) ve 1500-4000 dogumda bir görülür. Rüptür uterusu kaplayan peritonu da içine aliyorsa tam, almiyorsa tam olmayan rüptür olarak tanimlanmaktadir
  .

  Uterus Rüptürünün Sebepleri Nelerdir? Etyoloji;

  Gebelikte spontan (kendiliginden) rüptür


  Dogumda spontan rüptür

  Uterin skar (daha önceki dikis veya yaralanma yeri) rüptürü (özellikle üst segmenti ilgilendiren daha önceki sezaryen, myomektomi, histerotomi, uteroplasti, veya perforasyon yerinden olan)
  Plasenta dekolmani, Ablatio Plasenta (özellikle gizli kalan fazla miktarda intrauterin kanama)
  Arka duvari yapisik oldugu için sadece ön duvari büyüyebilen retroversiyon uterus gebeliginde ön duvarin incelmesi ve keselesmesi
  Rudimenter horn gibi dogumsal rahim anomaliliklerinin varligi durumunda gebeliginin 4-5 aylik gebelikte rüptürü


  Dogum takilmasi
  Uterin skar (daha önceki dikis veya yaralanma yeri) rüptürü
  Ileri anne yasi ve fazla dogum sayisi olan kadinlar (uterin kas liflerinin dejenerasyonu ve asisi incelmesi)
  Uterin anomali

  Gebelikte travmatik rüptür


  Dogumda travmatik rüptür

  Küretaj perforasyonu, kürtajda rahim delinmesi
  Dis sebeplere bagli eksternal travma (trafik kazasinda emniyet kemeri yaralanmasi)
  Delici yaralanmalar


  Fetal anomali, gelis bozukluklari ve makrozomi (iri bebek) Internal versiyon , bebegin pozisyonunun içeriden doktor tarafindan degistirilmesi(özellikle amniyotik sivi azken yapilan)
  Forseps uygulamasi ve rotasyonu
  Plasentanin elle çikartilmasi
  Parçalayici dogum operasyonlari
  Servikal yirtigin alt segmente dogru ilerlemesi

  Oksitosik ilaç kullanimi


  Postpartum dogum sonrasi uterus rüptürü

  Oksitosin
  Misoprostol


  Plasenta perkreta Postpartum, dogum sonrasi doktor tarafindan rahim içinin elle kontrolü Postpartum, dogum sonrasi küretaj

  Rahim Yirtilmasinin Bulgulari Nelerdir, Klinik Durum Nasil Olusur?
  Dogum sirasinda annenin beklenenden huzursuzdur, daha fazla ve geçmeyen karin agrisi vardir ve hafif vajinal kanamasi vardir. Dogum takilmasi bulgulari izlenebilir. Ultrasonografi ile rahmin alt kismi olan alt segmentin çok inceldigi gözlenebilir. Agri yirtilmadan önce baslar ve dogum agrisindan sürekli olmasi ile ayirt edilir. Rüptür, yirtilma sirasinda ilave olarak ani siddetli karin agrisi olur. Agri rüptürden sonra azalir. Var olan düzenli rahim kasilmalar durur. Karin içi diafragma altinda ani toplanan kanama nedeniyle olusan frenik sinirin irritasyonundan kaynaklanan omuz agrisi klinik tabloya eklenir. Kanama miktarina ve hizina bagli olarak vital bulgularda bozulma görülür. Batin içi ve vajinal kanama, sok, mesane ve üreter yaralanmasi, pelvik ve abdominal enfeksiyon, paralitik ileus, DIC, ve Sheehan sendromu, ve maternal ve fetal ölüm ile sonuçlanabilir.

  Tedavisi Nasil Yapilmalidir?
  Asiri kanama ile olusan hemorajik soka karsi önlem alinir. Acil ameliyat yapilip fetüs ve plasenta dogurtulur. Rüptür yeri ya onarilir ya da ileri derece ve genis bir saha ise histerektomi ( rahmin alinmasi )yapilir.


  Postpartum (Dogum Sonrasi ) Kanama

  Vajinal dogumda 500 ml den fazla vajinal kanamaya postpartum kanama denir. Postpartum kanamanin belirgin bir bulgusu, hastaneye kabul edilmesi ile postpartum dönem arasinda, annenin hematokritinin %10 dan fazla düsmesidir. Dogumun üçüncü evresinde veya dogumun dördüncü evresinde olan vajinal kanamalara primer (erken) postpartum kanama denir. Lohusalik döneminde olan vajinal kanamalara sekonder (geç) postpartum kanama denir. Sekonder postpartum kanamalar dogumdan sonraki ilk 1-2 haftada görülür.Dogum sonrasi kanama vajinal dogumlarin %3 ve sezaryenlerin %6’sinda görülür.

  Dogum Sonrasi Kanamalarin Sebepleri Nelerdir?
  Primer postpartum kanama; Uterus atonisi primer postpartum kanamalarin %90’ini olusturur. Plasentanin içeride kalmasi ve DIC (ciddi kanama bozuklugu) diger nedenler arasinda sayilabilir. Uterus, serviks, vajina, vulva, ve perine yaralanmalari primer postpartum kanama olarak karsimiza çikabilir.

  Sekonder postpartum kanama; Uterus içinde plasenta ve zar parçalari ve kan pihtilarinin bulunmasi, endomyometrit, rahmin toplamamasi , pihtilasma bozuklugu neden olabilir.

  Tanisi Nasil Konur? Tanida Ne Yapilmalidir?
  Abdominal muayenede uterus atonide yani toplamamis ise beklenenden büyük ve yumusaktir. Atonide vajinal kanama dogumdan sonra baslarken obstetrik yaralanmaya bagli kanamalar dogumdan hemen sonra baslar. Uterusun beklendigi kadar toplanma (involusyon) yapmadiginin görülmesi ve transvajinal ve transabdominal ultrasonografi ile uterus içerisinde beklenmeyen dokularin, kan ve kan pihtilarinin görülmesi olasidir.

  Tedavide ne Yapilir?
  Kaybedilen kan, sivi kaybi bulgularina neden olmussa yerine konur. Atonide uterin masaj oksitosin, misoprostol, ergometrin ve bimanuel masaj uygulanabilir. Sonuç alinamiyorsa uterin, ovaryan, hipogastrik arte ligasyonu ve son olarak histerektomi yapilir. Sekonder postparum kanamada uterus içinde bulunan materyallerin enfeksiyon varsa antibiyotik verildikten sonra yumusak bir sekilde küretaj ile temizlenmesi ve antibiyotik kullanilmasi uygundur.


  Plasenta Retansiyonu, Plasentanin ( Esin) Rahimde Kalmasi
  Plasenta akreata; Kismen veya tamamen plasenta uterusun myometriumuna yüzeyel olarak tutunmustur. Olgularin %80’ini olusturur.
  Plasenta inkreata; Kismen veya tamamen plasenta uterusun myometriumuna derin olarak tutunmustur. Olgularin %15’ini olusturur.
  Plasenta perkreata; Kismen veya tamamen plasenta uterusun myometriumuna tamamen tutunmustur. Tutunma peritonu geçip mesane gibi komsu organlara bile olabilir.

  Klinik Bulgular nelerdir?
  Plasenta en azindan kismen ayrilmissa vajinal kanama olabilir.Uterus gevsek bulunabilir.

  Tedavide Ne Yapilir?
  Plasenta insersiyon bozuklugu (yerlesim yeri anomalisi) düsünülmeyen durumlarda plasenta elle çikartilabilir. Genel anestezi altinda sag el ile uterus içine girilir. Plasenta alt kenarindan baslayarak parmak ile uterin duvardan ayrilir. Plasenta insersiyo bozuklugu düsünülüyorsa plasenta ameliyat ile sezaryen gibi uterus içine girilerek ayrilir ve kanama yerlerine dikisler konularak kanama durdurulur. Eger plasentanin anormal tutundugu yer genis ise histerektomi yapilabilir. Ancak ailesini tamamlamamis annelerde histerektomi istenmez. Bu durumda kordon kisa kesilir ve plasenta uterus içinde birakilir. Anneye antibiyotik ve metotreksat verilerek zamanla kendisinin ayrilmasi beklenir.


  Uterus Inversiyonu, Rahmin Ters Dönmesi

  Uterus fundusunun ters dönerek vajinal yolla uterin kavite disina çikmasidir. Görülme sikligi , yani insidansi yaklasik 20.000 dogumda birdir. Tedavisinde soka karsi önlem alinir. Anestezi altinda elle uterus fundusu yerine itilir. En kisa zamanda bu islem yapilmalidir.


  Amniyotik Sivi Embolisi

  Siklikla dogum sirasinda amniyotik sivinin anne dolasimina geçmesinden sonra gelisen ani sok tablosudur ve görülen nadir bir obstetrik acildir. Amnios sivi embolisinde anne ölüm orani (Maternal mortalite) %80 kadardir. Çogunlukla gerçek tanisinin konulabilmesi için ölümden sonra otopsi yapilmasi gerekmektedir. Koruyucu herhangi bir önlem yoktur. Yapilacak fazla bir sey de yoktur.

  Obstetrik Sok

  Sok dolasim sisteminin dokularin oksijen ve besin ihtiyacini karsilamakta ve atiklarini temizlemekte yetersiz kalmasidir. Sokun çesitli nedenleri olmakla birlikte hepsinin ortak temel bozuklugu doku düzeyinde oksijen ihtiyacinin karsilanamamasidir. Çesitli hücreler sok durumunda oksijen eksikliginden farkli boyutta etkilenir. Kanama durdurulmadan hasta stabilize edilmeye çalisilirsa kan kaybi devam ettigi için pihtilasma fonksiyonu da bozularak tedavi güçlesir. Bu nedenle önce kanamanin durdurulmasi veya azaltilmasi son derece önemlidir. Yogun bakim kosullari gerektiren ciddi bir durumdur.
  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Rahim Kanseri, Rahim Kanserinin Belirtileri, Özellikleri, Tedavisi Nedir
 3. Rahman ve Rahîm Ne Demektir, Rahman ve Rahîm Nedir, Rahman ve Rahîm anlamı
 4. Rahim Ağzı Kanseri, Rahim Ağzı Kanserinin Belirtileri, Özellikleri, Tedavisi Nedir
 5. Rahim Ağzı Yaraları rahim ağzı yara dondurma - rahim ağzı yaraları - rahim ağzı yarası - r
 6. Rahim Sarkması Nedir rahim sarkması ameliyatı - rahim sarkması belirtileri - rahim sarkmas
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri