Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Kur'an ışığında çocuk terbiyesi . . Güzel terbiye edilen Çocuk , ebeveyni için âhiret mutluluğunun sebebidir. Ölen insanın amel defteri kapandığı halde salih evlât bırakanın

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kur'an ışığında çocuk terbiyesi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kur'an ışığında çocuk terbiyesi ..
  Güzel terbiye edilen Çocuk, ebeveyni için âhiret mutluluğunun sebebidir. Ölen insanın amel defteri kapandığı halde salih evlât bırakanın defteri kapanmaz; onun yaptığı hayırlı işlerden ebeveyn de mutlak fayda görür (Müslim)

  "Ey Rabbimiz, bize zevcelerimizden ve nesillerimizden gözlerimizin bebeği olarak (salih insanlar) ihsan et, bizi takva sahiplerine rehber kıl derler" (Furkan, 25/74)

  "Ey Rabbimiz, ikimizi de sana teslimiyette sabit kıl. Soyumuzdan da müslüman bir ümmet yetiştir. " (Bakara, 2/128)  "Bize salih, bedence kusursuz bir çocuk verirsen, and olsun ki, şükredenlerden oluruz" (Âraf, 7/189).

  "Rabbim, beni ve çocuklarımı namaz kılanlardan eyle. Duamı kabul buyur Rabbimiz" (İbrahim, 14/40)

  "Hani Lokman oğluna -ona öğüt verirken- şöyle demişti: " -Oğulcuğum, ALLAH'a ortak koşma. Çünkü Şirk büyük bir zulümdür " (Lokman, 31/13)

  Bir çok insan, evlâd sahibi olmayı toplum içerisinde bir iftihar vesîlesi olarak düşünmüş, ALLAH'ın ebeveyne emaneti olan bu varlıklara İslâmî terbiye ve eğitimi vermediği için de, onları kendilerine adeta düşman yapmıştır. ALLAH, böyleleri için buyurmaktadır: "...Eşlerinizden ve çocuklarınızdan size düşman olanlar vardır, onlardan sakının " (Teğabun, 64/14).

  Gerçekte evlât, insan için bir imtihan vasıtasıdır. "Mal ve çocuklar birer fitnedir " (Enfâl, 8/28).

  "Peygamber (s.a.s.)'in yanına bir adam gelmişti. Yanında da bir çocuk vardı. Adam çocuğu öpmeye başlayınca Peygamber, "Ona acıyor musun?" dedi. Adam "Evet" deyince Rasülullah Şöyle buyurdu: "Çocuğa olan şefkatinle sen de ALLAH'ın merhametine lâyıksın. Çünkü ALLAH, merhametlilerin en merhametlisidir. "

  Hz. enes'in rivayetinde ise şu ilâve vardır: "Adam çocuğunu öpüp dizine oturttu. Derken bir de kızı geldi. Onu da önüne oturtunca Rasûlullah (s.a.s.) " Aralarında eşit muamele yapacak mısın? diye ikazda bulundu." (Buharî, Edeb, 12-13

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Ay ışığında ceviz silkilmez anlamı nedir
 3. Nefis terbiyesi nasıl olur ?
 4. Mevlana Hazretleri'ne Göre Nefis Terbiyesi Ve Nefsin Mertebeleri
 5. Ayetler ve Hadisler ışığında Ramazan
 6. Paylaş Facebook Twitter Google


 7. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri