Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

islam din inin anne ve babaya verdiği önem nedir İslamın Ana Baba Hakkına Verdiği Önem İslamın Ana Hakkına Verdiği Önem Din imizde anne hakkına büyük
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 7      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  İslam dininin anne ve babaya verdiği önem

  Sponsorlu Bağlantılar
  islam dininin anne ve babaya verdiği önem nedir

  İslamın Ana Baba Hakkına Verdiği Önem

  İslamın Ana Hakkına Verdiği Önem
  Dinimizde anne hakkına büyük önem verilir. Kuranıkerim'de, annenin çocuğu için katlandığı güçlükler dile getirilir. Çocuklarının annelerine iyi davranması, saygı göstermesi ve yaptığı fedakarlıklara karşı ona teşekkür etmesi gerektiği belirtilir. Bu konuyla ilgili bir ayette şu ifadeler yer alır:Biz insana, ana babasına iyi davranmasını tavsiye etmişizdir. Çünkü anası onu nice sıkıntılara katlanarak taşımıştır... (İşte bunun için) önce bana sonra da ana babana şükret diye tavsiyede bulunmuşuzdur...(1)
  Peygamberimiz de çeşitli sözlerinde ana hakkına verdiği önemi dile getirmiştir.İnsanlar arasında, iyi davranılmayı hak eden kişilerin anneler olduğunu söylemiştir. Anneye iyilik etmenin, onun istediklerini yerine getirmenin, yaşlandığında ona bakmanın çocukların görevi olduğunu belirtmiştir.
  Anne, çocuğunun temel gereksinimlerini karşılamak için her türlü özveride bulunur. Onun iyi bir meslek sahibi olmasını; ülkesine, ulusuna, topluma yararlı bir insan olarak yetişmesini ister. Bunu gerçekleştirmek için üzerine düşen sorumlulukları severek yerine getirir.Çocuklarda tüm yaptıklarına karşılık annelerinin değerini bilmelidirler. Annelerine sevgi ve saygıyla davranmalı, onların istek ve öğütlerine uymalıdırlar. Annelerini kıracak, üzecek söz ve davranışlardan kaçınmalıdırlar. Güzel sözlerle onların gönüllerini almalıdırlar.
  İslamın Baba Hakkına Verdiği Önem
  Babalarımız, bizlerin sağlıklı beslenip büyümemiz, iyi yetişmemiz için annemizle birlikte her türlü güçlüğe katlanır. Gereksinimlerimizi karşılamak, iyi bir öğrenim görmemizi, topluma saygın bir meslek edinmemizi sağlamak için elinden gelen çabayı gösterir. Bir arkadaş gibi bizimle ilgilenir, sorunlarımızı çözmek için elinden geleni yapar. Başarılı olduğumuzda sevinir, zor durumda kaldığımızda üzülür.O, daima bizim iyiliğimizi ister. Bunun için kötü arkadaşlardan, zararlı alışkanlıklardan kaçınmamızı öğütler. Hatalı bir davranışımızda bizi uyarır. Toplumsal yaşam ve insanlar arası ilişkiler konusunda bize yol gösterir. Ailemizle birlikte bize görgü ve ahlak kurallarını öğretip benimsetmek için çaba harcar. Söz ve davranışlarıyla bize örnek olmaya çalışır. Bilgisini, görgüsünü, deneyimlerini bizimle paylaşır. Bizim sağlık, mutlu, huzurlu olmamızı ister. Bu isteği gerçekleştiğinde kendisi de mutlu olur.
  Çocuklar, babalarının kendileri için katlandıkları güçlüklerin, gösterdikleri özverinin bilincinde olmalıdırlar. Onları kıracak, üzecek söz ve davranışlardan kaçınmalıdırlar. Babalarının her zaman kendilerinin iyiliğini istediğini bilmeli, onların öğüt ve uyarılarını dikkate almalıdırlar. Onların deneyimlerinden yararlanmalıdırlar. Babalarını sevmeli, onlara sevgi ve anlayışla davranmalıdır.
  Dinimizde anne hakkına olduğu gibi baba hakkına da önem verilir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. İslam Dininin Anne Baba Hakkına Verdiği Önem
 3. İslam dininin doğruluğa verdiği önem
 4. islam dininin anne babaya verdiği önem
 5. İslam Dininin Akla Verdiği Önem
 6. İslam dininin adalete verdiği önem
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri