Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

LCD'nin Avantajları ve Dezavantajları LCD'nin Avantajları ve Dezavantajları Verdiğimiz bilgilerden yola çıkarak bir toparlama yapalım: İYİ YANLARI: * Parlaklık: LCD monitörler genellikle CRT monitörlerden daha

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  LCD'nin Avantajları ve Dezavantajları

  Sponsorlu Bağlantılar
  LCD'nin Avantajları ve Dezavantajları


  LCD'nin Avantajları ve Dezavantajları
  Verdiğimiz bilgilerden yola çıkarak bir toparlama yapalım:
  İYİ YANLARI:
  * Parlaklık: LCD monitörler genellikle CRT monitörlerden daha parlak ve canlı görüntü sunduğu bir gerçektir. Resimleri izlerken, LCD monitörler parlaklık seviyelerinin yüksek olmasından dolayı, daha canlı bir görüntü sunacaklardır.
  * Berraklık: LCD monitörde resimlere veya bir metine baktığınızda ne kadar net ve canlı olduğunu göreceksiniz. Bu netliğin bir sebebi, her pikseli farklı transistörlerin kontrol etmesinden gelir, dolayısıyla renklerin birbirine karışması söz konusu olmadığından, çok canlı ve keskin görüntüler elde ederiz.
  * Ergonomik yapı: 17" CRT'nin kapladığı alana 4 tane arka arkaya LCD dizebilirsiniz. Yer sorunu yaşayanlarlar için LCD'ler can kurtarıcıdır. Özellikle ofis ortamında çlaışanlar, masasında birden fazla sisteme sahip olanlar, LCD monitörlerin ufak yapısından çok memnun kalacaklar. Üztelik, dar kenarlara sahip olmalarından dlayı, çoklu monitörle çalışmayı da kolaylaştırıyor.
  * Güç tüketimi: 17" bir CRT monitör, ortalama olarak 100W'ın üzerinde bir güç tüketir. 17" LCD monitör ise bunun yarısından daha az güç tüketir, ki bu değerler çok fazla sistemin kullanıldığı ofis ortamında tasarruf yapmak için yeterli değerlerdir. Buna paralel olarak CRT monitörler, LCD monitörlere göre daha fazla ısı yaydığından, ufak bir çalışma ortamında 3 tane CRT, otamı hamama çevirebilir.
  * Geometri sorununun olmaması: LCD monitörlerde, CRT montörlerde karşılaştığımız geometri problemleri yaşamazsınız. Görüntü sürekli olması gerektiği gibi gösterilir. Ekranı sağa çekip, yukarı doğru genişletmeye gerek kalmaz. Veya CRT monitörlerde 1280×1024 çözünürlükte yuvarlaklar basık görünür ama LCD'lerde böyle bir sorun yoktur, her zaman geometri düzgündür.
  * Daha sağlıklı: Doğru ayarlarda kullandığınız zaman gözleriniz yorulmayacak ve en azından CRT monitörlerdeki elektromanyetik dalgaları da beyninize yememiş olacaksınız.
  KÖTÜ YANLARI:
  * Görüş açısı: Görüş açıları bir çok monitörde 160 derecenin altında ve bu, bir süre sonra şikayet edilecek bir sorun halini alıyor. Özellikle film izlerken hafif pozisyon değiştirdiğinizde, monitörünüzde de ayarlamalar yapmanız gerekiyorsa bu da sizin için bir sorundur. 178 derece gibi mükemmele yakın görüş açısı sunan LCD monitörler var ancak bunlar daha pahalı panelleri kullanıyorlar ve son kullanıcıya değil de, yayıncılıkla uğraşan kesime hitap eden monitörler.
  * Renk üretimi: Özellikle TN panel kullanıyorsanız, üretilen 16.2 milyon renk sizi rahatsız edebilir. Çok az LCD monitör, 16.7 milyon rengi sorunsuz bir şekilde üretebiliyor ancak bu monitörlerde de kalibrasyonu çok iyi yapmak gerekiyor. Grafikle uğraşan kullanıcılar, LCD'lerin renk konusundaki başarısızlığından sürekli bahsedeceklerdir. Oyunlarda 16.2 milyon renk sizi rahatsız etmez, anlaşılmaz bile ancak grafikle uğraşan birisi iseniz, renklerin doğru gösterilmediği şikayetini çok yakında yapabilirsiniz.
  * Kontrast oranı: Ne kadar iyi kontrast oranına sahip olunursa olunsun, tam siyah rengi elde edebilmek LCD monitörlerde çok güç. Profesyoneller için üretilmiş birkaç LCD monitör tam siyah üretebilme iddiasında ama onların fiyatların da bir o kadar son kullanıcıdan uzak.
  * Çözünürlük meselesi: LCD monitörünüzün doğal çözünürlüğü 1280×1024 ise, sürekli çözünürlüğü kullanmak zorundasınız. Farklı bir çözünürlüğe ölçekleme söz konusu değil. Düşük çözünürlük kullandığınızda enterpolasyın metodu ile resminizi gösterilir ama bu da görünütünün bariz bir şekilde bozulduğunu farketmenizi sağlayacak. Bazı monitörlerde bu sorunu halletmek için bir takım metodlar kullanıyorlar ama çok etkili olduğu söylenemez.
  * Ölü piksel: Yazımızda bahsettiğimiz gibi, ölü pikse can sıkıcı bir mesele. Sonradan da oluşabiliyor.
  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Güneş Enerjisinin Avantajları Ve Dezavantajları
 3. Jeotermal Enerjinin Avantajları Ve Dezavantajları
 4. Uzay Araştırmalarının Avantajları Ve Dezavantajları Nelerdir
 5. Ampullerin Paralel Bağlanmasının Avantajları Ve Dezavantajları
 6. Enerji Kaynaklarının Avantajları Ve Dezavantajları
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri