Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Farabi'nin Türk Dünyasına K atkı sı Farabi'nin Türk Dünyasına K atkı ları Nelerdir Farabi Abū Nasr İslam filozofu. İbni Ebi Üseybia , Şemsed din eş-Şehrezûrî'ye
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 7      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Farabi'nin Türk Dünyasına Katkıları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Farabi'nin Türk Dünyasına Katkı

  Farabi'nin Türk Dünyasına Katkıları Nelerdir


  Farabi Abū Nasr İslam filozofu. İbni Ebi Üseybia, Şemseddin eş-Şehrezûrî'ye dayananlara göre Fars kimilerince de Farabi'nin El-Türkî nisbesini ilave ederek hareketle Türkî ailenin çocuğu olduğunu iddia eden İbni Halikan'a dayanarak Türk olduğunu söyleyenler de vardır. 14. yüzyıl tarihçilerinden İbn Kesir, Farabi'nin Türk filozof olduğunu belirtmektedir.

  Farabi, ilimleri sınıflandırdı. Ona gelinceye kadar ilimler trivium (üçüzlü) ve quadrivium (dördüzlü) diye iki kısımda toplanıyordu. Nahiv, mantık,beyan üçüzlü ilimlere; matematik, geometri, musiki ve astronomi ise dördüzlü ilimler kısmına dahildi. Farabi ilimleri; fizik, matematik,metafizik ilimler diye üçe ayırdı. Onun bu metodu, Avrupalı bilginler tarafından kabul edildi.

  Hava titreşimlerinden ibaret olan ses olayının ilk mantıklı izahını Farabi yaptı. O, titreşimlerin dalga uzunluğuna göre azalıp çoğaldığını deneyler yaparak tespit etti.Bu keşfiyle musiki aletlerinin yapımında gerekli olan kaideleri buldu. Aynı zamanda tıp alanında çalışmalar yapan Farabi, bu konuda çeşitli ilaçlarla ilgili bir eser yazdı.

  Farabi insanı tanımlarken alem büyük insandır insan küçük alemdir. Diyerek bu iki kavramı birleştirmiştir. İnsan ahlakının temeli, ona göre bilgidir; akıl iyiyi kötüden ancak bilgiyle ayırır.


  Pek çok bilim adamımız Farabi'nin Türk asıllı olduğunu ileri sürmektedir. Prof Dr. Yahya Akyüz, Farabi'nin Türk ve Dünya Eğitim Tarihindeki Yeri Adlı yazısında Türk Milletinin yetiştiridiği ve övündüğü; Türk ve Dünya Tarihinin nadir dehalarından biridir şeklinde ifade eder.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Türk Tarih Kurumu İle Türk Dil Kurumunun Milli Bir Kimlik Oluşturmamıza Katkıları Nasıl Ol
 3. SSCB politikalarının günümüzdeki Türk dünyasına kültürel etkileri neler olmuştur?
 4. Farabi Türk Bilim İnsanı Hangi Alanlarda Çalışmalar Yapmıştır
 5. Türk bilim adamlarının tıp alanındaki gelişmelere katkıları nelerdir, Tarihte tıp alanında
 6. Farabi Kimdir – Farabi Hayatı (870-950)
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri