Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Farabi'nin Hayatı Farabi'nin Özgeçmişi Asıl ismi Muhammed bin Tarhan bin Uzlug' dur. Büyük türk ve islam bilgini Farabi , Farab Kentinde dünyaya gelmiştir ve bu

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Farabi'nin Yaşamı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Farabi'nin Hayatı

  Farabi'nin Özgeçmişi

  Asıl ismi Muhammed bin Tarhan bin Uzlug' dur. Büyük türk ve islam bilgini Farabi, Farab Kentinde dünyaya gelmiştir ve bu yüzden kendisine Farablı anlamına gelen Farabi denmiştir. İlk öğrenimini Farab’da, medrese öğrenimini Rey ve Bağdat’ta gördükten sonra, Harran’da felsefe araştırmaları yaptığı yıllarda tanıştığı Yuhanna bin Haylan’la birlikte Aristoteles’in yapıtlarını okuyarak gezimciler okulunun ilkelerini öğrendi. Halep’te Hemedani hükümdarı Seyfüddevle’nin konuğu oldu.

  Hava titreşimlerinden ibaret olan ses olayının ilk mantıklı izahını Farabi yaptı. O, titreşimlerin dalga uzunluğuna göre azalıp çoğaldığını deneyler yaparak tespit etti. Bu keşfiyle musiki aletlerinin yapımında gerekli olan kaideleri buldu. Aynı zamanda tıp alanında çalışmalar yapan Farabi, bu konuda çeşitli ilaçlarla ilgili bir eser yazdı.

  Farabi, ilimleri sınıflandırdı. Ona gelinceye kadar ilimler trivium (üçüzlü) ve quadrivium (dördüzlü) diye iki kısımda toplanıyordu. Nahiv, mantık, beyan üçüzlü ilimlere; matematik, geometri, musiki ve astronomi ise dördüzlü ilimler kısmına dahildi. Farabi ilimleri; fizik, matematik, metafizik ilimler diye üçe ayırdı. Onun bu metodu, Avrupalı bilginler tarafından kabul edildi.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Farabi Nin Özgeçmişi
 3. Farabi nin Ölümü
 4. Engellinin Aile Yaşamı / Özel Yaşamı
 5. Hürremin Saraydaki Yaşamı, Hürrem Sultanın Saraydaki Yaşamı nasıldı
 6. Farabi Kimdir – Farabi Hayatı (870-950)
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri