Hoşgeldiniz.

Ali Kuşçu Hakkında Bilgi Ali Kuşçu Biyografisi İslam bilginleri arasında önemli bir yeri olan Ali Kuşçu 15. yüzyılda yaşamış olan önemli bir astronomi ve matematik
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 208      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ali Kuşçu Hakkında Kısa Bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Ali Kuşçu Hakkında Bilgi

  Ali Kuşçu Biyografisi

  İslam bilginleri arasında önemli bir yeri olan Ali Kuşçu 15. yüzyılda yaşamış olan önemli bir astronomi ve matematik bilginidir.

  Verdiği dersler olağanüstü rağbet görmüş ve önemli bilim adamları tarafından da izlenmiştir. Ali Kuşçu'nun astronomi ve matematik alanında yazmış olduğu iki önemli eseri vardır. Bunlardan birisi, Otlukbeli Savaşı sırasında bitirilip zaferden sonra Fatih'e sunulduğu için Fethiye adı verilen astronomi kitabıdır. Eser üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde gezegenlerin küreleri ele alınmakta ve gezegenlerin hareketlerinden bahsedilmektedir. İkinci bölüm Yer'in şekli ve yedi iklim üzerinedir. Son bölümde ise Ali Kuşçu, Yer'e ilişkin ölçüleri ve gezegenlerin uzaklıklarını vermektedir. Döneminde hayli etkin olmuş olan bu astronomi eseri küçük bir elkitabı niteliğindedir ve yeni bulgular ortaya koymaktan çok, medreselerde astronomi öğretimi için yazılmıştır. Ali Kuşçu'nun diğer önemli eseri ise, Fatih'in adına atfen Muhammediye adını verdiği matematik kitabıdır.

  İstanbul'a gelen Ali Kuşçu'ya 200 altın maaş bağlanır ve Ayasofya'ya üderris olarak atanır. Ali Kuşçu, burada Fatih Külliyesi'nin programlarını hazırlamış, astronomi ve matematik dersleri vermiştir. Ayrıca İstanbul'un enlem ve boylamını ölçmüş ve çeşitli Güneş saatleri de yapmıştır. Ali Kuşçu'nun medreselerde matematik derslerinin okutulmasında önemli rolü olmuştur.


  Paylaş Facebook Twitter Google


 2. Kayıtsız Üye

  Sponsorlu Bağlantılar
  çok işime yaradı sayfa kurucusuna teşekkür ederim 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Kayıtsız Üye

  Sitenin çok güzel


 5. Misafir Üye

  Tşkler ck işime yaradı =]


 6. Misafir Üye

  çok sağolun ödevde çok işime yaradı.


 7. Misafir Üye

  Süper bir site


 8. Misafir Üye

  Teskkurlar sosyal bilgiler odevim cok isime
  yaradi


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.