Hoşgeldiniz.

Askeri Mahkemeler Kuruluşu ve Yargılama Usulü Hakkında Kanun Askeri Mahkeme - Askeri Mahkeme Nedir - Askeri Mahkeme Kuruluşu - Askeri Mahkeme Yargılama Usulü Askeri Mahkemeler

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Askeri Mahkemeler Kuruluşu ve Yargılama Usulü Hakkında Kanun

  Sponsorlu Bağlantılar
  Askeri Mahkemeler Kuruluşu ve Yargılama Usulü Hakkında Kanun

  Askeri Mahkeme - Askeri Mahkeme Nedir - Askeri Mahkeme Kuruluşu - Askeri Mahkeme Yargılama Usulü


  Askeri Mahkemeler Kuruluşu ve Yargılama Usulü Hakkında Kanun, 25 Ekim 1963 yılında kabul edilen, kanun numarası 353 olan, 26 Ekim 1963 tarihinde 11541 Mükerrer sayılı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren kanundur.

  Bu kanun adındanda anlaşılabileceği üzere Askeri Mahkemelerin kuruluşu ve askeri personelin yargılanmaları usulü hakkındadır.

  Bu Kanunda geçen "ilk tahkikat" ibaresi 04/06/1985 tarih ve 3206 sayılı Kanunun 83 üncü maddesi ile "hazırlık tahkikatı" olarak değiştirilmiştir.

  Türk Milleti adına yargı yetkisini kullanacak askeri mahkemelerin ; kolordu, ordu (deniz ve havada eşidi) ve kuvvet komutanlıkları ile Genelkurmay Başkanlığı nezdinde Millî Savunma Bakanlığınca kurulmasını öngörür.

  Genaral ve amirallerin yargılanması ise 15. Madde ile; Genaral ve amirallerin askeri mahkemelere tabi suçlarından dolayı yargılanmaları Genelkurmay Başkanlığı nezdinde kurulan askeri mahkemede yapılır şeklinde düzenlenmiştir.

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.