Hoşgeldiniz.

Kurbanlıklara Ultrasonla Gebe lik Testi! Samsun'da , Kurban Bayram ı öncesinde pazarlarda satılan kurbanlıkların gebe olup olmadığı ultrason cihazı ile kontrol edildi. İlkadım Belediyesi'nin başlattığı

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kurbanlıklara Ultrasonla Gebelik Testi!

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kurbanlıklara Ultrasonla Gebelik Testi!

  Samsun'da, Kurban Bayramı öncesinde pazarlarda satılan kurbanlıkların gebe olup olmadığı ultrason cihazı ile kontrol edildi.

  İlkadım Belediyesi'nin başlattığı bu uygulama ile gebe hayvanların kurban edilmesinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

  Doğum kontrolünü yüzde 100'lük bir oranla doğrulama istatistiğine sahip olan ultrason cihazı gebe hayvanların kurbanlık olarak satılmamasını engelliyor.


  Kurbanlık hayvan sahiplerinin talepleri doğrultusunda 200'e yakın hayvanı kontrol eden Veteriner Hekim Ahmet Pala, 5 tane kurbanlığın gebe olduğunu tespit ettiklerini ve bu hayvanların kurban edilmemesini sağladıklarını ifade etti.


  Hayvanlarda eziyetsiz olan ultrasonografi ile ineklerde 20, koyunlarda 30 günden itibaren gebeliklerin belirlenebildiğini belirten Pala, testlerin çok kısa sürede uygulanabileceğini kaydetti.


  Kurbanlık hayvanların ayakta gebe olup olmadığının belirlenebileceğini kaydeden Pala, "Doğrulama oranı yüzde 100'dür. Kurbanlık olacak hayvanın mutlaka gebelik muayenesinden geçirilmesinde fayda vardır. Bu gibi işlemlerde doğrudan veteriner hekimlere başvurulabilir" dedi.

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.