Hoşgeldiniz.

Yemeklerini İki Kez Yiyen Canlılar İnekler , çoğunlukla evcil olmakla beraber , kaba ve hantal yapılı , kuyrukları püsküllü , boynuzlu büyükbaş hayvanlardır. Üst çenelerinde

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Yemeklerini İki Kez Yiyen Canlılar

  Sponsorlu Bağlantılar
  Yemeklerini İki Kez Yiyen Canlılar

  İnekler, çoğunlukla evcil olmakla beraber, kaba ve hantal yapılı, kuyrukları püsküllü, boynuzlu büyükbaş hayvanlardır. Üst çenelerinde kesici dişleri bulunmaz. Otları alt çenelerinin dişleriyle keserler. Boynuzları daimidir. Kırıldığında bir daha yeniden çıkmaz.

  Dört gözlü mideye sahiptirler. Midelerindeki bu yapı mikrobiyolojik bir sindirim yöntemini mümkün kılar. Bu iyi gelişmiş sindirim sistemleri ile, çoğu diğer memelilerin tek bir odadan oluşan mideleri ile sindiremedikleri maddeleri bile değerlendirebilirler. Çoktan yutulmuş ve az sindirilmiş olan maddeleri dinlenirken tekrar ağızlarına getirip, tekrar çiğnemelerinden kaynaklanmaktadır. Buna geviş getirmek denir.

  Yemeklerini İki Kez Yiyen Canlılar-inek.jpg

  İnekler yaklaşan bir fırtınayı hissederlerse, otlanmayı reddederler ve yere çökerler. Bilim adamları bu davranış biçiminin, fırtına öncesi alçak basınçtan kaynaklandığını düşünüyorlar.

  Bunların yanı sıra;

  Bir inek günde yaklaşık 45 kilo ot yer ve 30 kilo gübre üretir.

  İnekler 8 km. uzaklığa kadar ki kokuyu alabilir.

  Bir süt kovasını doldurmak için bir ineği 340 kere sağmanız gerekir.

  Bir inek hayatı boyunca yaklaşık 200,000 bardak süt verir.

  Bir ineğin 25-30 yıl ömrü vardır.

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.