Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Regaip Kandili Hutbesi - Regaip Kandili ile ilgili Hutbe Muhterem müminler! Yine bir üç aylar mevsiminin arefesindeyiz. 13 Haziran 2018 Pazar günü üç aylar dediğimiz

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Regaip Kandili Hutbesi - Regaip Kandili ile ilgili Hutbe

  Sponsorlu Bağlantılar
  Regaip Kandili Hutbesi - Regaip Kandili ile ilgili Hutbe  Muhterem müminler!

  Yine bir üç aylar mevsiminin arefesindeyiz. 13 Haziran 2018 Pazar günü üç aylar dediğimiz bu mübarek aylara kavuşmuş olacağız. Kameri aylar içinden Recep, Şaban ve Ramazan aylarını Müslümanlar olarak öteden beri "üç ayları" diye isimlendiririz ve diğer aylara nisbetle bu ayları mübarek kabul ederiz. Çünkü bu aylar, samimi kulların af ve mağfiretle ödüllendirilecekleri kutsal zamanlardır. Receb ve Şaban ayları, ayların sultanı olan Ramazan ayına hazırlık dönemidir. Ramazan ayı ise, içinde Ramazan orucu tutulması ve Kadir Gecesi gibi feyiz ve bereketlerle dopdolu bir aydır. Receb ayının ilk Cuma gecesi ise Regaib Gecesi`dir ki, 17 Haziran Perşembe gününü Cuma gününe bağlayan gecedir. Şimdiden hem üç aylarımız hem de Regaib Gecemiz mübarek olsun inşaallah.

  Aziz kardeşlerim!

  Üçayların birinci ayı, Recep ayıdır. Bu ayın ilk Cuma gecesine de biraz once de ifade ettiğimiz gibi, Regaib Gecesi adı verilir. Regaib Gecesi, bağışlanmanın çok yapıldığı, sevap ve mükafatın bol bol verildiği, feyiz ve bereket dolu olan gece demektir. Ayrıca Hz. Peygamber (sas)’in Mi'raca çıktığı gece de Recep ayını süsleyen eşsiz gecelerdendir. Şaban ayında ise Beraat Gecesi vardır. Bundan dolayıdır ki, böyle mübarek geceleri içinde barındıran üç ayların manevi değerini bilmek ve tevbenin kabul olunacağı bu kutsal zamanlardan yararlanmak, kurtuluş uman her Müslüman`ın tutkusu haline gelmelidir. Cenab-ı Hak da zaten "Ey iman edenler! Hepiniz Allah'a tevbe ediniz ki, kurtuluşa eresiniz."(Nur Suresi, [24:31])buyurarak bizi tevbeye davet etmektedir.

  Muhterem kardeşlerim!

  Bu aylar, Müslümanların manevi hasad zamanlarıdır. Özellikle bu aylarda yapılan samimi dualar ve ibadetler, Yüce Allah tarafından kabul edilir. Zira Yüce Allah, "Siz bana dua edin ki, ben sizin dualarınızı kabul edeyim."(Mü'min Suresi, [40:60]) buyurmuştur. Öyle ise, Recep ve Şaban aylarının başından itibaren Ramazan ayına hazırlık yapalım. Bunun için ise, Recep ayının başından itibaren diğer zamanlardan farklı olarak ibadetlere daha çok sarılalım. Kaza ve nafile namazlarımızı kılmaya çalışalım. Bu ayların içinde gelen başta Regaib Gecesi olmak üzere bütün bu mübarek geceleri ihya edelim, gündüzlerinde de oruç tutalım. Fakirleri sevindirelim. Her türlü günahtan temizlenmeye çalışıp Allah'tan af dileyelim. Haram ve zararlı şeylerden uzaklaşmaya, aralarımızda varsa çekişmeleri, kırgınlıkları gidermeye gayret edelim. Aramızda barışın ve kardeşliğin temellerini güçlendirelim. Birlik ve beraberlik duygularını pekiştirelim ve ahlaki gelişmeyi sağlayalım. Başta Filistinli Müslümanlar olmak üzere, yeryüzündeki bütün Müslümanların mal, can, ırz-namus ve dinlerine musallat olan her türlü düşmanlıktan, bela ve musibetten, akan kan ve gözyaşından bir an önce kurtulmaları için dualar edelim.

  Peygamber Efendimiz (sas), “Beş gece vardır ki, onlarda yapılan dualar geri dönmez. Bu geceler; Receb’in ilk Cuma gecesi, Şaban’ın onbeşinci gecesi, Cuma geceleri, Ramazan Bayramı gecesi ve Kurban Bayramı gecesidir.”(İmam Şafi, El-Ümm)buyuruyor ve dualar etmemizi tavsiye buyuruyor. Bizler de bu tavsiyeye kulak verelim. "Allah'ım! Recep ve Şaban aylarını bize mübarek kıl. Bizi de hayırlısıyla Ramazan ayına kavuştur.”(Ahmed bin Hanbel, 1/259)buyuran Peygamber Efendimiz (sas)’in bu duasını dilimizden eksik etmeyelim.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Regaip Kandili Mesajları, Regaip Kandili Sözleri, Regaip Kandili SMSleri
 3. Regaip Kandili Hakkında Hutbe
 4. 2018 Regaip Kandili Ne Zaman - 2018 Regaip Gecesi Tarihi - Regaip Kandili 2018 - Regaip K
 5. Braat Kandili ile ilgili Hutbe - Beraat Kandili Hutbesi
 6. Regaip Kandili ile ilgili Hadisler - Regaip Gecesi Hakkında Hadisi Şerifler
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  Allah razı olsun emeklerinize teşekkürler 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 10. Bu değerli günü gerektiği gibi yaşayalım, Allah c.c dualarımızı kabul etsin. amin..


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri