Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Şeytanın Vesvesesi İle İlgili Hutbe Muhterem Müslümanlar ! İnsan olarak genelde hepimizin maruz kalacağı bir hastalık vesvese hastalığıdır. Vesvese , nefis ve şeytanın meydana getirdiği

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Şeytanın Vesvesesi İle İlgili Hutbe

  Sponsorlu Bağlantılar




  Şeytanın Vesvesesi İle İlgili Hutbe

  Muhterem Müslümanlar !

  İnsan olarak genelde hepimizin maruz kalacağı bir hastalık vesvese hastalığıdır. Vesvese, nefis ve şeytanın meydana getirdiği kuruntulardır. Bunlar kötü bir işin yapılması, iyi bir işin terk edilmesi veya geciktirilmesi ya da eksik yapılması için insanı kışkırtması, aklını çelmesi, nefsin bayağı arzularına uymaya teşvik etmesi demektir.(1)

  Muhterem Müslümanlar !

  İmtihan dünyasında Allah, insanı yol gösteren bir melekle desteklediği gibi, onun yanına kendisine vesvese veren, kötülüğü süslü gösteren, Kötülük yapmaya teşvik eden, fitneye çağıran bir de şeytan vermiştir.

  İnsanlara günahları süsleyip, onları hak ve hakikat yolundan vazgeçirmek için her türlü hileye başvuran ve insana her yönden yaklaşmaya çalışan şeytan: bu özelliklerini şöyle ifade edebilmektedir. “Sonra (pusu kurup) onlara, önlerinden, arkalarından, sağlarından, sollarından sokulacağım ve sen, onların çoğunu şükreden(kimse)ler bulmayacaksın”, dedi (2)

  Allah Teala Kur’an-ı Kerimde; Şeytanın insana verdiği, vesveseden (3) onun aldatmasından (4) uzak durulması gerektiğini, şeytanın peşine düşülmemesini (5), dost edinilmemesini (6) şeytanın insan için düşman olduğunu (7)(8) belirtir. Ayrıca, Şeytanın daima edepsizliği, yüz kızartıcı suçları ve kötülüğü emrettiği, ve yaptığı kötülüğü insana cazip gösterdiğini de (9) hatırlatır.

  Aziz Mü’minler !

  Şeytanın verdiği vesvese, insana maddi ve manevi açıdan son derece olumsuz etki yapabilir. İnsanı imandan ve ibadetlerden uzaklaştırıp, yanlış ve batıl yollara saptırıp; kişiyi, aile ve toplum hayatında çeşitli huzursuzluklara, ruhsal rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.

  Bu nedenle kendisinde böyle bir rahatsızlık meydana gelen kişi bu konuda işin uzmanından danışmanlık hizmeti almalı, ayrıca vesveseden etkilenmemeye çalışmalı, kendisini kötülük tarafına çeken vesvese ve benzeri duygu ve düşüncelere kapılmaya başladığında, bunun şeytandan olduğunu anlamalı, kendisine iyi şeyleri telkin etmeli ve hemen Allaha sığınmalıdır.

  Cenab-ı Hak şeytanın vesveselerine karşı şu tavsiyede bulunur.

  'Eğer şeytandan gelen kötü bir düşünce seni dürtecek olursa, hemen Allah'a sığın. Çünkü o hakkıyla işiten ve bilendir (10)

  Allah Teala ayrıca, görünen ve görünmeyen, bilinen ve bilinmeyen bütün korkunç ve zararlı şeylerden (Felak ve Nâs) sûrelerini okuyarak kendisini sığınmamızı emretmektedir.

  Hutbemi başta okuduğum surenin mealiyle bitirmek istiyorum.”De ki: “Cinlerden ve insanlardan; insanların kalplerine vesvese veren sinsi vesvese verenin kötülüğünden, insanların Rabbine, insanların Melik’ine ve insanların İlah’ına sığınırım! (11)

  KAYNAKLAR:

  1. Dini Kavramlar Sözlüğü, s.693
  2. Araf (7/17)
  3. Araf(7/20)
  4. Araf (7/27)
  5. Bakara (2/168)
  6. (Nisa (4/119-120), (Hac 22/4), Kehf (18/50)
  7.Bakara (2/168), Kehf(18/50)
  8.Nur(24/21)
  9.En’am(6/43)
  10. Fussilet (41/36)
  11. Nas,(114/1-6)

  Salı, 14 Eylül 2018 16:52 TURGUT ERHAN / KAYSERİ YAHYALI İLÇE MÜFTÜSÜ / 17.09.2018 tarihli hutbesi

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Şeytanın çocukları ve görevleri, Peygamberlere ve velilere musallat olan şeytandır, Dini B
 3. Şeytanın en çok sevdiği sözler nedir, Şeytanın en çok sevdiği 12 söz, şeytanın en tatlı sö
 4. Ramazan İle İlgili Hutbe
 5. Müminlerin Özellikleri İle İlgili Hutbe
 6. Hz. ALİ (R.A.) İle İlgili Hutbe
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri