Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Vefat Edenlere Karşı Sorumluluklarımız (Hutbe) الَّذِي خَلَقَ الْمَوْتَ وَالْحَيَاةَ لِيَبْلُوَكُمْ أَيُّكُمْ أَحْسَنُ عَمَلاً وَهُوَ الْعَزِيزُ الْغَفُورُ Muhterem Müslümanlar! Allah -u Teala yarattığı her canlı için
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Vefat Edenlere Karşı Sorumluluklarımız (Hutbe)

  Sponsorlu Bağlantılar




  Vefat Edenlere Karşı Sorumluluklarımız (Hutbe)

  الَّذِي خَلَقَ الْمَوْتَ وَالْحَيَاةَ لِيَبْلُوَكُمْ أَيُّكُمْ أَحْسَنُ عَمَلاً وَهُوَ الْعَزِيزُ الْغَفُورُ

  Muhterem Müslümanlar!

  Allah-u Teala yarattığı her canlı için belli bir yaşam süresi koymuştur. Bu sürenin sonuna ecel denir. Her ne suretle olursa olsun, ecel denilen vakit gelince, ölüm gerçekleşir. Ne bir dakika ileri alınır ne de geriye bırakılır.

  Hayat gibi ölüm de kimin daha iyi iş yaptığının ortaya çıkması için vardır. Bu hakikat ayet-i kerimede şöyle ifade edilmiştir: “O, hanginizin daha güzel amel yapacağını sınamak için ölümü ve hayatı yaratandır. O, mutlak güç sahibidir, çok bağışlayandır.1” Müslüman, ölüm de dahil olmak üzere başına gelen her durumda Yüce Rabbimizin öğrettiği şu cümleleri söylemelidir:

  “Biz şüphesiz (her şeyimizle) Allah’a aidiz ve şüphesiz O’na döneceğiz..2”

  Değerli Mü’minler!

  Hayatta olan eş dost ve yakınlarımızın bizim üzerimizde hakkı olduğu gibi ölen müslümanların da üzerimizde hakları vardır. Rasulullah Efendimiz (sav) bunu şöyle ifade etmişlerdir: "Müslümân’ın Müslüman üzerindeki hakkı beş¬tir: Selâma karşılık vermek; hastayı ziyaret etmek; cenazelerinin ardından git¬mek, da'vete icabet eylemek ye aksırana duâ etmek.3"

  Birgün Peygamber Efendimize (sav) gelen bir adam, Ey Allah'ın Resulü, anne babam öldükten sonra, onlara yapabileceğim başka bir iyilik kaldı mı? Diye sordu. Resulullah (s.a.v.) “Evet, dört haslet vardır: Bunlar; Onlara hayır duada bulunmak ve onlar için bağışlanma dilemek, yemin, vasiyet, borç ve sözlerini yerine getirmek, onların sadık arkadaşlarına ikram etmek, akrabaya iyilik etmek ki, sana akrabalık ancak onların nesebi tarafından gelir” 4buyurmuşlardır. Ölenin cenazesiyle gidip cenaze namazı kılmak ise Rasulullah (sav) tarafından bakın nasıl övülüyor: “Kim, sevâbına inanarak, karşılığını sadece Allah’tan bekleyerek bir müslüman cenazesi ile birlikte gider ve namazı kılınıp gömülünceye kadar beklerse, her biri Uhud dağı kadar olan iki büyük dağ kadar sevapla döner. Kim de cenaze namazını kılar, defnolunmadan önce ayrılırsa bir büyük dağ (kîrat) sevapla döner.5”

  Muhterem Müslümanlar!

  Bunların dışında ölenin ailesine mümkünse üç gün içerisinde taziyede bulunmalı, onlara yemek ikram etmeli, ölenin borcunun ödenmesine yardımcı olmalı, imkân dâhilinde vasiyetini yerine getirmelidir. Ölü için dua etmek, hayır hasenatta bulunmak, geride bıraktıkları dost ve arkadaşlarını gözetmek, kabirlerini ziyaret etmek de ölenlere karşı yapmamız gereken görevlerdendir. Ölen kimseyi hayırla yadetmek ise onun cennete girmesine vesile olacak bir şahitliktir.6

  Aziz Cemaat!
  Ölüm ve cenaze ile ilgili dini merasimlere bazen bilgisizlik ve bazen de eski kültürlerin etkisiyle bazı olumsuzlukların, bidat ve hurafelerin karıştığı görülmektedir. Feryadı figan ederek ağlanılması, cenazenin arkasından alkış tutulması, şarkı ve türkü söylenmesi, tabutun ve kabrin başında çalgı çalınması, cenazeyi taşırken yüksek sesle zikir yapılması, mezarda para dağıtılması ve para toplanması, mezarlara bez bağlanması, mum yakılması gibi uygulamalar İslam ruhuna uygun olmayan davranışlardır. Bunların ölüye hiçbir faydası yoktur.

  Değerli kardeşlerim!

  Allah cümlemize güzel bir yaşam, güzel bir ölüm ve güzel bir makam olan cenneti ihsan eylesin. AMİN!

  1.Mülk 67/2
  2.Bakara 2/155
  3.Buhârî, Cenâiz 2; Müslim, Selâm 4. Ayrıca bk. İbn Mâce, Cenâiz 1.
  4.Buhârî, Edebü’l-müfret, 35
  5.Buhârî, İmân 35. Ayrıca bk. Müslim, Cenâiz 56; İbni Mâce, Cenâiz 79
  6.Buhârî, Şehâdât, 6

  Cuma, 15 Ocak 2018 13:07 Reyhan Çağlayan Altun Sakarya Merkez Vaizesi

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Ailemize Karşı Sorumluluklarımız Nelerdir
 3. şehit ve gazilerimize karşı sorumluluklarımız
 4. Ailemize ve ülkemize karşı sorumluluklarımız
 5. Yakın Çevremize Karşı Sorumluluklarımız
 6. Ülkemize Karşı Sorumluluklarımız Nelerdir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri