Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Emaneti Ehline Vermek (Hutbe) - İstanbul Müftülüğü بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيم قال الله تعالى: إِنَّ اللَّهَ يَأْمُرُكُمْ أَنْ تُؤَدُّوا الْأَمَانَاتِ إِلَى أَهْلِهَا وَإِذَا حَكَمْتُمْ بَيْنَ

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Emaneti Ehline Vermek (Hutbe) - İstanbul Müftülüğü

  Sponsorlu Bağlantılar
  Emaneti Ehline Vermek (Hutbe) - İstanbul Müftülüğü


  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيم
  قال الله تعالى: إِنَّ اللَّهَ يَأْمُرُكُمْ أَنْ تُؤَدُّوا الْأَمَانَاتِ إِلَى أَهْلِهَا وَإِذَا حَكَمْتُمْ بَيْنَ النَّاسِ أَنْ تَحْكُمُوا بِالْعَدْلِ إِنَّ اللَّهَ نِعِمَّا يَعِظُكُمْ بِهِ إِنَّ اللَّهَ كَانَ سَمِيعًا بَصِيرًا
  قال رسول الله (صعلم): إِذَا وُسِّدَ الْأَمْرُ إِلَى غَيْرِ أَهْلِهِ فَانْتَظِرْ السَّاعَةَ

  EMANETİ EHLİNE VERMEK


  Muhterem Müslümanlar!
  Dinimiz İslam’ın temel prensiplerinden biri emanete riayettir. İnsanların dünya ve ahiret saadetine erişebilmeleri, ferdî ve sosyal huzurun tesisi, maddi ve mânevî kalkınmanın sağlanmasının en önemli şartlarından biri emanetlere sahip çıkmaktır.
  Yüce yaratanımız emanetleri gözetmenin Mümin kulların özelliklerinden birisi olduğunu beyan etmiş “onlar (Müminler) emanetlerine ve ahitlerine riayet ederler[1] buyurmuştur. Bir başka âyette de “Şüphesiz Allah, size emanetleri ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emrediyor”[2] buyurulmuştur.

  Değerli cemaat!
  Müslüman güvenilir olmalıdır. Kendisine maddi veya mânevî bir emanet gönül huzuruyla teslim edilebilmeli, o da emaneti hakkıyla korumalıdır. Zira Allah Teâlâ "Birbirinize güveniyorsanız, kendisine inanılan kişi, Allah'tan korkup üzerindeki emaneti ödesin." [3] buyurmaktadır.
  Emaneti, sadece korunmak üzere kişiye bırakılan bir mal, maddi bir değer olarak anlamak doğru değildir. İslâm’ın bütün hükümleri birer ilâhî emanettir. Namaz, oruç, zekât ve diğer ibadetlerimizin hepsi emanettir. Bunların da hakkını vermek gerekir. Ayrıca her türlü görev, makam, mevki ve buralara ehil olanların getirilmesi de emanete riayet kapsamındadır. O halde yöneticilerin her işin başına en uygun kişiyi getirmesi, dostluk, akrabalık gibi bir takım sebeplerle insan kayırma yoluna gitmeden emaneti ehline teslim etmesi önemlidir. Nitekim Peygamberimize (s.a.v.) gelip görev talebinde bulunanlara, Efendimiz hak edenlere ve üzerine düşen görevi eksiksiz olarak yerine getirenlere görev verileceğini hatırlatmıştır.

  Kıymetli Müminler!
  Bizlere düşen üzerimize tevdi edilen emanetlere sahip çıkmak, aksi davranışlardan kaçınmaktır. Emaneti hak sahibine iade etmekle, hem Rabbimizin rızasını kazanmış, hem toplumumuza karşı görevimizi yerine getirmiş olmanın mutluluğunu yaşarız. Aynı zamanda güven, barış, saygı, sevgi ve huzurun hakim olduğu bir toplumun oluşmasına önemli katkı sağlamış oluruz.
  Emanetleri ehline vermemenin bedeli ise, güvensizlik, kargaşa, haksızlık, kin, nefret, huzursuzluk, anarşi, kan ve gözyaşının çoğalmasıdır. Bu durum da toplumların felaketine sebep olmaktadır.
  Emanet bilincimizi kaybetmemek için Peygamber (sav) Efendimizin şu sözlerini daima hatırımızda tutalım: "Emanet zayi edildiği zaman kıyameti bekle. Emanet ehil olmayan kimseye verildiği zaman kıyameti bekle."[4]
  Yüce Rabbimiz bizleri doğruluk ve dürüstlükten ayırmasın.

  Cafer BATTAL
  Alipaşa Camii İmam Hatibi Çatalca İstanbul


  [1] Müminun 23/8
  [2] Nisa 4/58
  [3] Bakara 2/283
  [4] Buhârî İlim 2, Rikâk 35.
  İSTANBUL MÜFTÜLÜĞÜ
  OKUMA TARİHİ: 15.10.2018


  Metnin Orjinalini Bilgisayarınıza
  İndirmek İçin

  TIKLAYIN


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Emaneti Ehline Vermek Ne Demek Kısaca
 3. Aile (Hutbe) İstanbul Müftülüğü
 4. Hicret (Hutbe) - İstanbul Müftülüğü
 5. Hac, Hac İle İlgili Hutbe - İstanbul Müftülüğü
 6. Günahlardan Arınmak - Hutbe - İstanbul Müftülüğü
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri