Hoşgeldiniz.

90 yıl öncesinin dönme dolabı Çorum’da 90 yıl önce çekilen bir fotoğrafta çocuk ların eğlenmesi için kurulan dönme dolap dikkat çekiyor. Fotoğraflar bununla da sınırlı

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  90 yıl öncesinin dönme dolabı

  Sponsorlu Bağlantılar
  90 yıl öncesinin dönme dolabı

  Çorum’da 90 yıl önce çekilen bir fotoğrafta çocukların eğlenmesi için kurulan dönme dolap dikkat çekiyor. Fotoğraflar bununla da sınırlı değil.

  Çorum Belediyesi Kent Arşivi, vatandaşlardan topladığı eski fotoğraflarla “Geçmişten Günümüze Çorum Geçmiş Zaman Halleri” isimli çalışmanın ardından bu kez “Tarihe Işık Tutan Çorum Fotoğrafları” albümünü çıkardı. 165 fotoğrafın yer aldığı albüm, Çorum'un 1920-1980'li yıllarına ışık tutuyor. Albümde yer alan fotoğraflardan birçoğu ilk kez yayınlanıyor.

  Çalışmada en fazla dikkat çeken eser ise 1920 yılında kullanılan ve tahtadan yapılan dönme dolaba ait fotoğraf. 90 yıl öncesinde çocukların nasıl eğlendiğini gözler önüne eser fotoğrafta dönme dolap ve çevresinde toplanan meraklı vatandaşlar bulunuyor.

  Çorumlu Dülgerler tarafından yapıldığı öğrenilen dönme dolap, Ulucami yakınındaki panayır alanına kuruluyormuş. Yıllar boyunca Çorum'daki çocukların en büyük eğlencesi olan dönme dolap, 1950-1951 yıllarına kadar hizmet etmiş. Bu tarihlerde bir çocuğun dönme dolaba kapılarak ölmesi sonucu kaldırılmış.


  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.