Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Türkler Arasında İslam'ın Yayılmasında Etkili Olan Bazı Şahsiyetler Hiçbir inanç , bir millete zorla benimsetilemez. Bir inanca zorlanan kimseler , inanmış gibi görünseler de fırsat
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 112      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Türkler Arasında İslam'ın Yayılmasında Etkili Olan Bazı Şahsiyetler

  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkler Arasında İslam'ın Yayılmasında Etkili Olan Bazı Şahsiyetler

  Hiçbir inanç, bir millete zorla benimsetilemez. Bir inanca zorlanan kimseler, inanmış gibi görünseler de fırsat bulduklarında tekrar eski dinlerine dönerler.

  Türklerin İslam’ı benimsemeleri gönül rızasıyla olmuştur. Bunun iki nedeni vardı. Birincisi Müslümanlar onları İslam’a girmeleri konusunda zorlayıcı olmadılar. Çünkü İslam dininde zorlama yoktur. Türkler İslam’ı eski inançlarına yakın ve daha üstün buldukları için onu tercih etmişlerdir.

  İkincisi, Müslüman tüccarların dürüstlüklerinden, şehir şehir dolaşan dervişlerin sözlerinden ve şiirlerinden etkilenmişlerdir.

  Zamanla Türklerin içinden de büyük alim ve bilginler yetişmiş, bunların Türklere etkisi daha güçlü olmuştur. Türkler arasında İslam’ın yayılmasında etkili olan büyük şahsiyetlerden bazıları şunlardır:

  Ebu Hanife, İmam Maturidi, Ahmet Yesevi, Yunus Emre, Ahi Evran, Hacı Bektaş Veli, Mevlana.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. İslam'ın Türkler Arasında Yayılmasında Etkin 4 Kişi
 3. Türklerin Müslüman Olmasında Ve Anadolu'da İslamiyetin Yayılmasında Etkili Olan Şahsiyetle
 4. İslam'ın Türkler Arasında Yayılmasında Etkin Kişiler Kimlerdir
 5. Türkler arasında İslam'ın yayılmasında etkili olan şahısların isimleri
 6. Türklerde İslamın Yayılmasında Etkili Olan Kişiler Kimlerdir?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google

 8. Kayıtsız Üye

  Sponsorlu Bağlantılar
  Türklerin Müslüman Araplarla ilk temasları Hz. Ömer zamanına rastlar. Ancak bu dönemde ciddi bir ilişki olmamıştır. Türklerin Müslümanlarla ilk ciddi münasebetleri Emeviler zamanında başlamıştır. Ancak Emevilerin olumsuz tutumları yüzünden Türklerin İslamiyet’e geçişleri yavaş olmuştur. Emevilerin yıkılışından sonra 750 yılında başa geçen Abbasiler Türklere karşı çok iyi davrandılar.
  Abbasilerle Türkleri birbirine yaklaştıran sebepler nelerdir?
  Türklerin Emevilere karşı Abbasileri desteklemesi, bir de Abbasilerin Çinliler ile yaptığı Talas savaşında (751) Türklerin Abbasilerin yanında yer almasıdır. Bu savaşla Türkleri daha yakından tanıyan Abbasiler onlara ordu içerisinde çeşitli görevler vermişlerdir. Böylece Türkler ordu ve devlet yönetiminde söz sahibi olmaya başlamışlardır.
  930’lu yıllara gelindiğinde Karahanlı devletini kuranların İslamiyet’i toptan kabul etmeleri ile Türk boylarının büyük bir çoğunluğu Müslüman olmuştur. Türkler İslamiyet’i kılıç zoruyla değil, kendi istekleriyle benimsemişlerdir.
  Türklerin İslam dinini seçmesindeki sebepler;
  Birinci sebep: İslam’ın ve medeniyetinin üstünlüğü ve çekiciliği
  İkinci sebep: Türklerin eski inançlarının İslam’ın inanç sistemine yakın olması ve Müslümanlığın Türk ruhuna uygun düşmesidir.
  Türklerin Eski inanışlarıyla İslam Dininin Benzeyen Yönleri: - Eski Türklerde “tek tengri” (kendi özüne benzer yüce tanrı) ifadesi kullanılmaktadır. Bu tarif İslam’ın eşi ve benzeri olmayan Allah inancıyla benzeşmektedir. Türkler Müslüman olduktan sonra da Tanrı tabirini kullanmaya devam etmişlerdir. - Yine Türklerin eski inançlarında; ruhun ölümsüzlüğü cennet ve cehennem inançları da İslam’ın ahiret inancı ile benzeşir. - İslam dininin ahlak esasları Türklerin fıtri özelliklerine uygundur.
  Türkler doğuştan savaşçıdır. İslamiyet de her an vatan için savaşmayı emreder. Yiğitlik, mertlik, dürüstlük Türklüğün şiarındandır. Bütün bu hasletler İslam dinince övülen özelliklerdendir. Yine yalan, hırsızlık ve riya benimsenmeyen ve cezası olan davranışlardır. İslam dini de bu tür davranışları yasaklamıştır. Türkler temizdirler. İslam da temizliği emreder. Türkler sahip oldukları inançları, vatanları, gelenekleri uğruna savaşan bir millettir. İslam ise Allah yolunda vatan uğrunda savaşmayı, şehitlik ve gazilikle isimlendirip inananlarını cennetle müjdelemektedir. İşte Türklerin inanç, ahlak ve yaşayış tarzlarının İslam’a uygun oluşu, onların Müslüman olmalarını kolaylaştırmıştır.
 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri