Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Peygamber ler Tarihi Allah Teâlâ’ya hamd , insanlara kurtuluş yolunu göstermiş olan elçileri aziz peygamber lerine salât ve selâm olsun! İnsanlar arasında en kutsal vazifeyi

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Peygamberler Tarihi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Peygamberler Tarihi
  Allah Teâlâ’ya hamd, insanlara kurtuluş yolunu göstermiş olan elçileri aziz peygamberlerine salât ve selâm olsun! İnsanlar arasında en kutsal vazifeyi peygamberlerin yürüttüğü muhakkaktır. Çünkü onlar, Allah’a kulluk için yaratılmış insanlara dünya hayatında uymaları gereken kaide ve kuralları öğreterek, onları Allah’ın nurlu yolu İslâm’a ulaştırmışlar; bu sayede onların hem bu dünyada hem de ebedî Ahiret âleminde gerçek mutluluğu elde etmelerine imkân hazırlamışlardır.

  Ferdî ve sosyal hayatta Allah Teâlâ’nın irâdesi istikâmetinde hayat sürmenin mukaddes mücâdelesini veren peygamberlerden her biri, bilindiği gibi, küfür ehlinin düşmanlığıyla karşılaşmıştı. İnkârcılar, her peygamberin karşısına dikilmişler, içine dalmış oldukları sapık inançlar ve ahlâksızlık adına onlara düşman kesilmişlerdi. Ancak peygamberler, kendilerine yapılan her türlü kötülüklere rağmen, Cenab-ı Hakk’ın uhdelerine tevdi etmiş olduğu bu önemli görevi yerine getirmek için insanüstü gayret sarf ettiler. Kendilerine iman eden mü’minleriyle birlikte inançları uğrunda her türlü sıkıntıya katlanabileceklerini, gerektiğinde canları dâhil her şeylerini feda edebileceklerini gösterdiler. Bütün davranışlarını Allah rızasına endeksleyerek, hayatî tehlikelerle yüz yüze oldukları en zor zamanlarda dahi, Allah rızasına uygun olmayan yanlış davranışlardan uzak durdular. Davalarından asla dönmeyeceklerini, bütün sıkıntılara karşı sabır zırhına bürünerek ortaya koydular. Bunun ardından Allah’ın yardımının gelmesiyle güç ve iktidar sahibi oldular ve yeryüzünü O’nun irâdesi istikâmetinde imar ettiler.

  Cenab-ı Hak, benzeri zorluklarla karşılaşan peygamberlerini teselli etmek, kalplerini pekiştirmek ve zaferden emin olmalarını sağlamak için, öncekilerin başından geçenleri sonrakilere açıklıyordu. Bu sayede her peygamber seleflerinin başından geçenleri değerlendiriyor, aynı şeylerle karşılaşacağını bilerek tavrını ona göre belirliyordu. Allah Teâlâ, büyük peygamberlerinin tevhid mücâdelelerini son Kitabı Kur’ân-ı Kerim’e de koyarak, Rasülullah (s.a.v.) ve onun vâsıtasıyla ümmetini bilgilendirdi ve onların başından geçenlerden ibret almalarına imkân ve fırsat hazırladı. Onların karşılaştığı zorlukları açıklayarak, Mekke müşriklerinin kötülüklerine mâruz kalan mü’minlerin kalplerini pekiştirdi, onları teselli etti ve mutlu sona mutlak sûrette ulaşacaklarını müjdeledi. Ayrıca Müslümanlar, yaşadıkları her asırda, inananların ortak kaderi olan benzeri durumlarla karşılaştıklarında, onları hatırlayacak ve bu ortak kaderde teselli ve ümit bulacaklardı.

  Peygamberler tarihi, insanlık tarihinin mihverini teşkil eden tevhid-küfür mücadelesi bakımından da, insanlık tarihinin en ibretamiz ve en çarpıcı bir özeti durumundadır. Çünkü Kur’ân-ı Kerim’de insanların hangi hâl üzere bulunmaları durumunda nelerle karşılaşacakları hususu, tekrar tekrar gündeme getirilmiştir. Bu çarpıcı sahneler, yeri geldikçe insanlığın ibret nazarlarına sunulmuştur. Dolayısıyla peygamberler tarihi, her insanı, özellikle de her Müslüman’ı doğrudan ilgilendiren bir bilgi alanıdır.


  Prof. Dr. İsmail Yiğit
  Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Artvinin Tarihi Yerleri, Artvin İli Tarihi Yerleri, Artvinin Tarihi mekanları, Artvinde bu
 3. Uşakın Tarihi Yerleri, uşak'ın tarihi eserleri,uşak'ın tarihi ve turistik yerleri,uşak tar
 4. Kırklarelinin Tarihi Yerlerinin isimleri,Kırklarelinin Tarihi Yerleri nedir,Kırklarelinide
 5. Aydının Tarihi Yerleri, Aydın ili Tarihi Yerleri ve tarihleri, Aydının Tarihi mekaları, Ay
 6. Peygamberler Nebi kimlere denir Kitap Gönderilen Peygamberler Kitap Gönderilen peygamberle
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri