Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Selahad din Eyyubi kimdir , hayatı hakkında bilgi Selahad din Eyyubi (1138 - 1193) , Mısır , Suriye , Yemen ve Filistin sultanı ve Eyyubi
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 27      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Selahaddin Eyyubi kimdir, hayatı hakkında bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Selahaddin Eyyubi kimdir, hayatı hakkında bilgi

  Selahaddin Eyyubi (1138 - 1193), Mısır, Suriye, Yemen ve Filistin sultanı ve Eyyubi hanedanının ilk hükümdarıdir. 2 Ekim 1187'de Kudüs’ü Haçlılardan alarak kentte 88 yıl süren Hristiyan egemenliğine son vermiş, Hıristiyanların misilleme olarak düzenledikleri III. Haçlı Seferi’ni etkisiz hale getirmiştir.

  Hayatı

  Etnik kökleri hakkında tartışma

  Selahaddin Eyyubi'nin bir Arap-Türk melezi mi yoksa Kürt mü olduğu hakkında farklı teoriler vardır:

  Selahaddin Eyyubi, köken olarak Türk ve Arapların evlilik yoluyla karıştığı bir soydan gelse de yetiştiği çevre bakımından tamamen Türk kültürü içinde büyümüş ve Türkleşmiştir. Babası Necmeddin Eyyub, Selçuklu emiri İmadeddin Zengi’nin hizmetinde görevliydi.
  Sonradan kardeş'ile Şirkuh Irak'a göç eder ve Selçuklu emiri İmadeddin Zengi’nin hizmetine girer.

  Kariyeri

  Baalbek ve Şam’da büyüyen Salaheddin iyi bir din eğitimi aldı. Askeri yaşamı Zengi’nin oğlu ve ardılı Emir Nureddin’in komutanlarından, amcası Asadeddin Şirkuh’un hizmetine girmesiyle başladı. Şirkuh’un, Mısır’ın I. Haçlı Seferi sonucunda kurulan Latin-Hıristiyan devletlerinin eline geçmesini önlemek amacıyla düzenlediği üç sefer sırasında, Kudüs’ün Latin kralı I. Amalricus, Mısır’ın Fatımi halifesinin güçlü veziri Şavar ve Şirkuh arasında karşılıklı bir mücadele gelişmişti. Salaheddin Şirkuh’un ölümünden ve Şavar’ın öldürülmesinden sonra, henüz 31 yaşındayken hem Suriye birliklerinin komutanlığına, hem de melik unvanıyla Mısır vezirliğine atandı (1169).
  1171’de Mısır’da Şii Fatımi halifeliğine son vererek Sünniliğe dönüldüğünü ilan eden Salaheddin Eyyubi böylece Mısır’ın tek yöneticisi durumuna geldi. Bir süre için kağıt üzerinde Emir Nureddin’in vasalı olarak kaldıysa da bu ilişki Suriye emirinin 1174’te ölmesiyle sona erdi. Mısır’daki zengin tarım topraklarını mali dayanak olarak kullanan Salaheddin, Nureddin’in çocuk yaştaki oğlu adına naiplik talebinde bulunmak üzere küçük, ama çok disiplinli bir orduyla Suriye’ye hareket etti. Ama çok geçmeden bu talebinden vazgeçerek, 1174’ten 1186’ya değin Suriye, Kuzey Mezopotamya, Filistin ve Mısır’daki tüm Müslüman topraklarını kendi bayrağı altında birleştirmeye girişti. Zamanla sahtekarlık, ahlaksızlık ve gaddarlıktan uzak, cömert, erdemli, ama kararlı bir hükümdar olarak ünlendi. O zamana değin iç çekişmeler ve yoğun rekabet yüzünden Haçlılara direnmede güçlük çeken Müslümanların maddi ve manevi açıdan güçlenmelini sağladı.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Selahaddin Eyyubi hangi tarihte ölmüştür?
 3. Akşemseddin Hazretleri kimdir hayatı hakkında bilgi
 4. Zembilli Ali Efendi kimdir hayatı hakkında bilgi
 5. Tarık Bin Ziyad Kimdir Hayatı hakkında bilgi
 6. Eyyubiler (Eyyubi Devleti, Selahattin Eyyyubi) Hakkında Kısa Bilgi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri