Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Müşrikler Peygamber imizi vaz geçirmek için onun amcası Ebu Talip'e ne dediler? Peygamber imizin cevabı ne oldu? Kureyş'in ileri gelenlerinden Utbe , Şeybe , Ebû

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Müşrikler Peygamberimizi vaz geçirmek için onun amcası Ebu Talip'e ne dediler? Peygamberimizin cevabı ne oldu?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Müşrikler Peygamberimizi vaz geçirmek için onun amcası Ebu Talip'e ne dediler? Peygamberimizin cevabı ne oldu?

  Kureyş'in ileri gelenlerinden Utbe, Şeybe, Ebû Cehil, Ebû Süfyan, Velîd, Âs bin Vâil ve Âs bin Hişâm'dan oluşan bir topluluk Hâşimoğullarının reisi Ebû Tâlip'e gelerek:

  "Kardeşinin oğlu ilâhlarımıza hakaret ediyor, dinimizi kötülüyor, bizi aptal, dedelerimizi sapık gösteriyor. Bu işten vazgeçsin, veya sen onu korumaktan vazgeç… Biz onun hakkından gelmesini biliriz...!" dediler. Ebû Tâlip onları sakinleştirerek savdı. Hz. Peygamber (s.a.s.)'in eskisi gibi görevine devam ettiğini görünce yeniden Ebû Tâlip'e geldiler.

  "Artık sabır ve tahammülümüz kalmadı. Ne olacaksa olsun, iki taraftan biri yok olsun, diğeri kurtulsun..." diye tehdit ettiler. Ebû Tâlip durumun nâzik olduğunu gördü. Bütün Kureyş'e karşı koyamazdı. Yeğeni Hz. Muhammed (s.a.s.)'e durumu anlatarak:

  -"Bak oğlum, akraba arasında düşmanlık sokmak iyi olmaz. Sen yine dinine göre hareket et, ama onların putlarını aşağılama, onlara sapık deme. Kendini de , beni de koru, bana gücümün üstünde yük yükleme..." dedi. Hz. Peygamber (s.a.s.) üzüldü. Artık amcası da kendisini koruyamayacaktı. Müslümanlar henüz sayıca az ve zayıftı. Mübârek gözleri yaşlarla dolarak:

  -"Ey amca, Allah'a yemin ederim ki, onlar sağ elime Güneş'i, sol elime de Ay'ı koysalar, ben yine görevimi bırakmam..." diyerek ayrılmak üzere yerinden kalktı.Yeğeninin gücenmesine dayanamayan Ebû Tâlip:

  -"Ey kardeşimin oğlu, istediğini söyle, yemin ederim ki, seni hiç bir zaman, hiç bir şey karşısında himâyesiz bırakacak değilim." dedi. Daha sonra Ebû Tâlib, Hâşimoğullarını toplayarak durumu anlattı ve Kureyş'e karşı âile şerefi adına Hz. Peygamber (s.a.s.)'in korunmasını istedi. Ebû Leheb'den başka bütün âile fertleri, Müslüman olsun, olmasın, bu teklifi kabûl ettiler.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. ebu talip Peygamberimizin nesi olur
 3. Peygamberimizin dedesinin ve amcası Ebu Talip'in ona davranışları nasıldı
 4. Peygamberimizin Evinin Müşrikler tarafından Kuşatılması
 5. Müşrikler Peygamberimizi vazgeçirmek için ona neler teklif ettiler?
 6. Yetenek Sizsiniz birincisi kim oldu ? işte cevabı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri