Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Peygamber imiz neden müşriklerle anlaşma yapmak istiyordu , Hz Muhammed neden müşriklerle anlaşma yapmak istiyordu? Peygamber imiz Hz. Muhammed (s.a.s.) , Me din e'ye hicret

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Peygamberimiz neden müşriklerle anlaşma yapmak istiyordu?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Peygamberimiz neden müşriklerle anlaşma yapmak istiyordu,
  Hz Muhammed neden müşriklerle anlaşma yapmak istiyordu?


  Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.), Medine'ye hicret edeli 6 yıl olmuştu. Bu süre içinde Mekke müşrikleriyle, Medine'de bulunan Müslümanlar arasında, sırasıyla Bedir, Uhud ve Hendek Savaşları oldu. Mekke müşrikleri Medine'yi ele geçirmek, Hz. Muhammed’i (s) öldürmek, Müslümanlığı yok etmek için her çâreye baş vurdular; bütün imkân ve güçlerini ortaya koydular; fakat amaçlarına ulaşamadılar. Müslümanların günden güne güçlenmelerine, sayılarının artmasına engel olamadılar.

  Ancak Medine dışındaki kabîleler, Müslümanlığın ne olduğunu yeterince bilmiyorlardı. Kâbe'nin komşusu ve koruyucusu olduğu için saygı duydukları Kureyş kabîlesi, kendi içlerinden çıktığı halde Hz. Muhammed (s.a.s.)'in peygamberliğini kabûl etmemiş, hatta onu yurdundan çıkarmışlardı. Bu yüzden, Müslümanlığın Medine dışındaki kabîlelere tanıtılabilmesi ve geniş ölçüde yayılmasının sağlanabilmesi için, Mekkelilerle barış yapılmasına ihtiyaç vardı. Peygamberimiz, Mekkelilerle barış yaparak, diğer kabîlelerle serbestçe ilişkiler kurmayı arzu ediyordu.

  Diğer taraftan, Mekkeli Müslümanlar, doğup büyüdükleri ve her şeylerini bırakıp ayrıldıkları yurtlarını çok özlemişlerdi. Her namazda yöneldikleri kutsal Kâbe'yi 6 yıldan beri ziyâret edemiyorlardı. Kâbe'yi ziyâret, bütün Müslümanların en büyük ortak özlemleri olmuştu.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Anlaşma,Rüyada Anlaşma Görmek Nedir?
 3. Mekkeli Müşriklerle Yapılan Anlaşma
 4. Peygamberimiz (s.a.v) neden Kur'an-ı kitap haline getirmedi?
 5. Hz. Muhammed (s.a.v.) neden Mekke'yi fethetmek istiyordu ?
 6. Peygamberimiz, aile bireylerine neden danışırdı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri