Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

İslam’da Kadın Hakları Nelerdir İslâm Dîni , kadın hakları üzerinde titizlikle durmuş ve kadın ı , hiçbir nizâm ve sistem in veremediği müstesnâ bir makâma

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  İslam’da Kadın Hakları Nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar
  İslam’da Kadın Hakları Nelerdir

  İslâm Dîni, kadın hakları üzerinde titizlikle durmuş ve kadını, hiçbir nizâm ve sistemin veremediği müstesnâ bir makâma sahip kılmıştır. Nitekim Cenabı Hak Kur’ân-ı Kerim’inde:

  "Erkeklerin kadınlar üzerinde hakları olduğu gibi, kadınların da erkekler üzerinde hakları vardır." (50) buyurmuştur.

  Rasûlullâh (s.a.v.) Efendimiz de erkekleri, kadınların hak ve hukukunu gözetmeye davet etmekte ve bu konuda:

  "Kadınların haklarını yerine getirme hususunda Allah’tan korkunuz! Zira siz onları Allâh’ın bir emâneti olarak aldınız." (51) buyurmaktadır.

  Başka bir hadîs-i şerîflerinde de:

  "Sizin en hayırlınız, ehline (eşine ve çocuklarına) en hayırlı olanınızdır. Ve ben de ehline karşı en hayırlı olanınızım." (52) buyurur.

  Peygamber (s.a.v.) Efendimiz, erkeklere, kadınlara daima iyi davranmalarını tavsiye ederek:

  "Müminlerin iman bakımından en olgunu ve en hayırlısı, hanımına karşı en hayırlı olanıdır." (53) buyurmaktadır.

  Veda Haccı’ndaki meşhur hutbesinde Peygamber (s.a.v.) Efendimiz:

  "Ey insanlar! Kadınlar hakkında Allah’tan korkunuz! Sizin kadınlarınız üzerinde hakkınız vardır. Kadınlarınızın da sizin üzerinizde hakları vardır." buyurarak daha yedinci yüzyılda yüz yirmi dört bin Müslüman hacı namzedine karşı, kadınların haklarını ilk olarak açıklamışlardır.

  Muâviye bin Hayde (r.a.) der ki; Rasûlullâh (s.a.v.)’e:

  "Ey Allâh’ın Peygamberi, bizim herhangi birimizin hanımının, kocası üzerindeki hakkı nedir?" dedim. Hz. Peygamber (s.a.v.) buyurdular ki: "Yediğin gibi onu da yedirmek, giydiğin gibi onu da giydirmek ve yüzüne vurmamak, onu kötülememek, bir de darılıp ayrı yatmaya mecbur kaldığında onu, ancak ev içinde yapmaktır." (54) Başka bir hadîs-i şerîflerinde:

  "Onlara yediğinizden yedirin, giydiğinizden giydirin, onları dövmeyin, onlara çirkin demeyin, fenâ söz söylemeyin!" (55) buyurmuşlardır.

  Kadınlarla iyi geçinmek Kur’ân-ı Kerim’in emridir:

  "Kadınlarınızla iyi geçinin; eğer onlardan hoşlanmadı iseniz bile!.. Olabilir ki bir şey, sizin hoşunuza gitmez de, Allâh onda bir çok hayır takdîr etmiş bulunur." (56)

  Hz. Peygamber (s.a.v.) Efendimiz bu konuda:

  "Kadınlar hakkında birbirinize hayır tavsiye ediniz!" (57) buyurmaktadır. Kadınlara karşı daima hoşgörülü olmalıdır. Nitekim bir hadîs-i şerîfte:

  "Mümin bir erkek, mümin bir kadına kızıp darılmasın! Eğer onun bir huyundan hoşlanmazsa, öbüründen memnun olabilir." (58) buyurulur.

  Bir insanın her işi ve her huyu hoşumuza gitmeyebilir. Fakat iyi niyetli ve ülfet edilir insan, kendi hanımında hoşuna gidecek nice meziyetler bulabilir. Onlarla kendisini memnûn ve mesut edebilir. Bunun için ayıp aramaya değil, meziyet aramaya bakmalıdır. Zira mârifet iltifâta tâbîdir. İltifatsız marifet zayidir. (59)

  Osman Ersan / Altınoluk Dergisi


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kadın Hakları Nelerdir Madde Halinde
 3. Kadın Hakları Denilince Ne Anlıyorsunuz, Sizce Kadın Hakları Nelerdir
 4. İslamda Kadın Hakları Nelerdir - İslam Dininde Kadın Hakları
 5. Kadın Hakları, Anayasaya Göre Kadının Hakları Nedir
 6. Anayasamızda Kadın Hakları, Artıları, Eksileri Nelerdir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri