Hoşgeldiniz.

İslam din inin barışa verdiği önem nedir İslâm Barışa ve Birlikte Yaşamaya Önem Verir. İslam din i toplum din idir. Öğretileri ve ilkeleri evrenseldir. Bu
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 23      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  İslam dininin barışa verdiği önem

  Sponsorlu Bağlantılar
  İslam dininin barışa verdiği önem nedir

  İslâm Barışa ve Birlikte Yaşamaya Önem Verir.

  İslam dini toplum dinidir. Öğretileri ve ilkeleri evrenseldir. Bu nedenle barış ve kardeşliğe öncelik vermiştir. Bir ayette şöyle denilir:
  “Ey İman edenler, Hep birlikte barışa girin. Sakın şeytanın peşinden gitmeyin; çünkü o apaçık düşmanınızdır.” (Bakara 208) Bir başka ayette ise şöyle buyurulur:
  “Kim bağışlar ve barışı sağlarsa onun mükafatı Allah’a aittir.” (Şura 40)
  İslam, dünyada kötü niyetli kimselerin varlığını gözden uzak tutmamış; onlarla en güzel bir şekilde mücadele edilmesini tavsiye ederek kötülüğün yayılmasını engellemeye çalışmıştır.
  “İyilikle kötülük bir olmaz. Sen kötülüğü en güzel bir şekilde önle. O zaman sana düşmanlık eden kimse candan bir dost gibi olur.” (Fussilet 34)
  Dinimiz, barış ortamın sağlanması için haksızlığı, adaletsizliği, alaycılığı, laf taşımayı ve dedikoduyu yasaklamış, bunları günah olarak öğretmiştir. Peygamberimiz bir hadisinde Müslüman’ı şöyle tanımlamıştır:
  “Müslüman, diğer Müslümanların onun elinden ve dilinden güvende olduğu kimsedir.”
  Bu tanıma göre, gücünü kullanarak diğer insanlara haksızlık ve eziyet eden, söyledikleri sözlerle kalp kırıp, insanlar arasında anlaşmazlık ve kavga çıkaran kişi, tam anlamıyla Müslüman sayılmamaktadır.
  Anlatım: Dr. Ali Kuzudişli


  Paylaş Facebook Twitter Google


 2. Kayıtsız Üye

  Sponsorlu Bağlantılar
  Do re mi fa sol la si do müzik notası. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.