Hoşgeldiniz.

Hz. Ebû Bekir'in Müslüman Olması Hz. Muhammed (s.a.s.)'in yakın ve en samîmi dost u olan Ebû Bekir , Kureyş Kabîlesi'nin Teymoğulları kolundandır. Baba ve anne
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Hz. Ebû Bekir'in Müslüman Olması

  Sponsorlu Bağlantılar
  Hz. Ebû Bekir'in Müslüman Olması

  Hz. Muhammed (s.a.s.)'in yakın ve en samîmi dostu olan Ebû Bekir, Kureyş Kabîlesi'nin Teymoğulları kolundandır. Baba ve anne tarafından soyu, Hz. Peygamber (s.a.s.)'in soyu ile birleşir.

  Hz. Ebû Bekir'in Mekke'de Kureyş arasında büyük bir itibârı vardı. Zengin ve dürüst bir tüccârdı. Aralarındaki güven ve samîmiyet sebebiyle, Peygamberimiz (s.a.s.) âilesi dışındakilerden ilk olarak Hz. Ebû Bekir'i İslâm'a dâvet etti. Hz. Ebû Bekir bu dâveti tereddütsüz kabûl etti. Aslında o, câhiliyet devrinde bile putlara hiç tapmamış, ağzına bir yudum içki koymamıştı. Hz. Ebû Bekir'in Müslüman olmasıyla, Peygamberimiz (s.a.s.) büyük bir desteğe kavuştu. Onun gayret ve yardımıyla, Mekke'nin önemli şahsiyetlerinden

  Hz. Ali
  Harise oğlu Zeyd
  Ebu Bekir
  Affân oğlu Osmân,
  Avf oğlu Abdurrahman,
  Ebû Vakkas oğlu Sa'd,
  Avvâm oğlu Zübeyr,
  Ubeydullah oğlu Talha da Müslümanlığı kabûl ettiler. Hz. Hatice'den sonra Müslüman olan bu 8 zata "İlk Müslümanlar" denilir.
  Hz. Muhammed’in (s) İslam’ı yaymaya yakın çevresinden başlaması İslam dininin yayılmasını kolaylaştırdı. Kendisinin ve ona inananların göreceli olarak güvende olmasını sağladı. Üç yıl süren tebliğ sayesinde Müslümanların sayısı kırk kişiye ulaştı.

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.