Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Kuzu Mantarının Özellikleri Kuzu Mantarı Hakkında Bilgi Kuzu Mantarı (Morchella conica )nın özellikleri Şapka : Sivrice konik olup , 3-6 cm boy , 2-2.5 cm
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kuzu Mantarı Özellikleri Nedir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kuzu Mantarının Özellikleri
  Kuzu Mantarı Hakkında Bilgi


  Kuzu Mantarı.gif

  Kuzu Mantarı (Morchella conica )nın özellikleri
  Şapka : Sivrice konik olup, 3-6 cm boy, 2-2.5 cm çapa sahiptir. Boyuna yönde belirgin sıralar halinde görülen paralel sırtlıdır, bunlar enine damarlarla birbirine birleşirler. Renk sarımtrak kahverenginden zeytin yeşili kahverengiye veya koyu kahverengiye kadar değişebilir. Çukur kısımlar genç numunelerde sarımtrak beyazdır, yaşlanma ile açık kahverengi olur. Çıkıntılı kısımlar ise gençken kahverengidir, yaşlanınca koyu kahverengiye dönüşür.

  Sap : Boy şapkanın ki kadar, 3-5 cm olabilir, çapı 1.5-2.5 cm kadardır. İç kısmı etsi kıvamındadır, ortası boşlukludur, bu boşluk şapka içinde de devam eder. Dış kısmı beyazımtrak esmerimtrak renkte olup, pürüzlüdür.

  Etli Kısım : Yumuşaktır, sap ve şapka içindeki boşluluktan dolayı incedir. Normalde açık renkli olup, ezildiğinde veya koparıldığında kırmızımtrak olur.

  kuzu mantarı ne zaman yetişir
  Kireçli arazilerde, çam meşçereleri altında ve bu ormanların civarındaki çayırlıklarda, çalılıklarda görülür. Çok yaygın olmayan bu mantar, Nisan ve Haziran ayları arasında ortaya çıkar.
  Bilimsel adı“Boletus edulis” olan ayı mantarı “Kuzu Mantarı” olarak da bilinmektedir. Bu mantarı çiftlik hayvanları yemektedirler. Fazla yediklerinde ishal yaptığı bilinmektedir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kuzu Göbeği Mantarı Nedir Özellikleri
 3. Karakız Mantarı Özellikleri Nedir
 4. Bal Mantarı Özellikleri Nedir
 5. Kuzu Göbeği Mantarı - Kuzu Göbeği Nedir?
 6. Kasık Mantarı Kasık Mantarı Nedir - Kasık Mantarı Belirtileri - Kasık Mantarı Kimlerde Gör
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri