Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

lale devri nedir yenilikleri nelerdir ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Lale Devri Nedir Yapılan Yenilikler Lale Devri Nedir Vikipedi Lale Devri Nedir Kısaca Özeti
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 8      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Lale Devri Nedir Yenilikleri Nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Lale Devri Nedir Yenilikleri Nelerdir

  Lale Devri Osmanlı tarihinde 1718′den 1730′a kadar 12 yıl süren bir devirdir. 3. Ahmet’in saltanatının (1703-1730) ikinci yarısını kaplar. Lale Devrim Nevşehirli Damat İbrahim Paşa‘nın, Pasarofça Antlaşması’ndan az sonra sadrazamlığa geldiği gün başlar, Patrona Halil İsyanı’nda idam edilmesi ile biter.

  Tarihçi Ahmet Refik Altınay, Osmanlı tarihindeki bu ihtişam, eğlence devrini anlatan eserine “Lale Devri” adını vermiştir.

  O sırada, memleketteki siyasi hayat bir dereceye kadar sessizliğe kavuşmuş, bazı medeni hamlelere girişilmişti. Bu arada devletin ileri gelenleri zevke, eğlenceye daha çok düşmüşlerdi. Saraylarda lale bahçeleri geliştirilmiş, yeni yeni lale çeşitleri yetiştirilmişti. Zenginlerin bu çiçeğe aşırı düşkünlüğü dolayısıyla bir lale soğanının 100 altına satıldığı oluyordu.

  Lale Devri’nde Yapılan Yenilikler:

  Lale Devri aynı zamanda İstanbul’un onarılma devridir. Gerek batıda, gerek doğuda savaşların sona ermesi üzerine, iç kalkınmayla uğraşmaya biraz olsun imkan vardı. İstanbul, köşklerle, konaklarla, yalılarla süsleniyordu. Kağıthane’deki Saadabat, Hayrabat, Kasr-ı Cinan, Kasr-ı Neşat, Cisr-i Sürur, Tavanlı Köprü, Alibey Köprüsü’ndeki Hurremabat, Beşiktaş’taki Sadrazam Sarayı, Salacık’taki Şerefabat, Defterdar Burnu’ndaki Neşatabat köşkleri hep bu devirde yapıldı. Boğaziçi, Üsküdar, Haliç köşklerle, yalılarla süslendi. Kağıthane Deresi’nin kıyılarına “cedvel-i sim” (gümüş cetveli) dedikleri mermer rıhtım yapıldı.

  Bu bayındırlık işlerinin yanı sıra, bilim, sanat alanlarında da canlılık başlamıştı. İlk defa basımevi kurulmuş, kağıt fabrikası yapılmış, Türk çinciliği kalkındırılmış, Doğu, Batı dillerinden çeviri faaliyetlerine girilmiş, yeni okullar açılmıştı. Öte yandan saray ileri gelenleri, zenginler, şairleri, sanat adamlarını koruyordu. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri