Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Kumaş çeşitleri nelerdir? - kumaş çeşitleri hakkında bilgi. , Arial , Helvetica , sans-serif"> PAMUKLU KUMAŞLARIN SINIFLANDIRILMASI , Arial , Helvetica , sans-serif">DÜZ DOKUMALAR ,
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kumaş çeşitleri nelerdir? - Kumaş çeşitleri hakkında bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar




  Kumaş çeşitleri nelerdir? - kumaş çeşitleri hakkında bilgi.


  , Arial, Helvetica, sans-serif">PAMUKLU KUMAŞLARIN SINIFLANDIRILMASI

  , Arial, Helvetica, sans-serif">DÜZ DOKUMALAR
  , Arial, Helvetica, sans-serif">Pamuklu Bez: Atkı ipliğinin çözgü ipliğini bir alttan ve bir üstten geçmesi suretiyle elde edilen düzgün dokunuşlu kumaşlardır. Üzerinde zerafet sayılacak hiçbir desen bulunmaz. Kenevir ve ketenden yapılan bezlere nazaran daha az dayanıklı, fakat onlardan daha ucuzdur. Beyazlatılmış veya ham, ekseriyetle de renkli ipliklerle damalı olarak dokunurlar.

  , Arial, Helvetica, sans-serif">Basma: Zemini düz olup üzerlerine çeşitli renkte ve büyüklükte desenler basmak suretiyle elde edilen pamuklu dokumalara “basma” denir.
  , Arial, Helvetica, sans-serif">Hassa: Bez armür üzerine sık dokunmuş dayanıklı bir bezdir. Arzuya göre çok fazla apreli olarak da hazırlanır.
  , Arial, Helvetica, sans-serif">Kalın Patiska: Bunun ince ve sık dokunuşlu cinsleri de vardır. Aprelendikleri zaman çok sağlam görünürler.
  , Arial, Helvetica, sans-serif">Perkal: Çok sık dokunmuş pamuklu bezdir.Özel bir apresi vardır.
  , Arial, Helvetica, sans-serif">Opal: Pamuktan dokunmuş gayet ince ve düzgün bir kumaştır. Opal genel olarak havsız durumdadır.İnce ve oldukça seyrek bir şekilde dokunması bunu diğer kumaşlardan ayırır. Yumuşaktır.Vücudu tahriş etmediklerinden bebek çamaşırları yapmaya çok elverişlidir.
  , Arial, Helvetica, sans-serif">İnce Patiska (batist) ve ince Keten Bezi (linon): Bunlar tafta gibi düzgün dokunuşlu, çok az apreli hafif kumaşlardır. Özel şekilde aprelenmiş ve silindirden geçirilmiş merserize keten bezi, ipek gibi parlak bir görünüşe sahiptir.
  , Arial, Helvetica, sans-serif">Tülbent, Muslin ve Organdi: Bunlar sıkça dokunmuş, ince esnek ve seffaf bezlerdir.
  , Arial, Helvetica, sans-serif">Tülbent oldukça sık dokunmuş, seffaf ve apresiz bir dokumadır.Şifon gibi dökük bir duruşu vardır.
  , Arial, Helvetica, sans-serif">Muslin, iplikleri kıvrak, pürüzsüz, ince ve düzgün dokunmuş kumaştır.
  , Arial, Helvetica, sans-serif">Patron Muslin: Siyah ve beyaz renkte dokunmuş olabilir. Elbiselerde yardımcı malzeme olarak, şapkacılıkta, modellerin çıkarılmasında kullanılır.
  , Arial, Helvetica, sans-serif">Tarlatan: Muslinden daha ince ve döküktür. Muslinin kullanıldığı yerlerde kullanılır.
  , Arial, Helvetica, sans-serif">Organdi: Tülbent gibi oldukça sık dokunmuş şeffaf bir kumaştır. Müslinden az tülbentten çok parlaktır. Kırılabilir şekilde aprelidir.
  , Arial, Helvetica, sans-serif">Mermerşahi:Tülbentten kalın, kasarlı ince bir bezdir.Genel olarak dokunduktan sonra beyazlatılır
  , Arial, Helvetica, sans-serif">Gaz: Tülbentten çok daha seyrek dokunur.Ona göre biraz aprelidir. Dayanıklılığı tülbetten fazla, muslinden azdır.
  , Arial, Helvetica, sans-serif">Gipür ve tül: Bunlar kullaılacakları yerlere göre az veya çok apreli ağ şeklinde konunmuş, ince ve parlak dokumalardır. Bu cins dokumalar garnitür ve elbise yapılmasında mobilyacılıkta fazla miktarda kullanılır.



  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Atlas Kumaş,Rüyada Atlas Kumaş Nedir?
 3. Mizah Çeşitleri Nelerdir Mizah Çeşitleri Hakkında Bilgi
 4. Harita Çeşitleri, Harita Türleri, ,harita çeşitleri nelerdir, haritalar hakkında bilgi
 5. 2018 Dantel Kumaş Çeşitleri
 6. Gelinlik Kumaş çeşitleri
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri