Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Emzirme Meme Kanseri Riskini Azaltıyor Meme Kanseri - Meme Kanseri Tedavisi - Anne Sütü - Emzirme Ve Meme Kanseri Meme kanserinin ilk kez 1700’lü yıllarda

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Emzirme Meme Kanseri Riskini Azaltıyor

  Sponsorlu Bağlantılar
  Emzirme Meme Kanseri Riskini Azaltıyor

  Meme Kanseri - Meme Kanseri Tedavisi - Anne Sütü - Emzirme Ve Meme Kanseri
  Meme kanserinin ilk kez 1700’lü yıllarda, hiç çocuk sahibi olmayan rahibelerde daha fazla görüldüğünün saptanması, bu hastalık ile doğum ve emzirme arasında bir ilişki olabileceği fikrinin doğmasını da beraberinde getirdi. Yapılan birçok çalışma da bu ilk gözlemin gerçek olduğunu ortaya koydu. Emzirme, kadının meme kanserine yakalanma riskini azaltıyor ancak bu etkinin nasıl ortaya çıktığı kesin olarak bilinmiyor. Dile getirilen mekanizmalardan birisi, emzirme süresince ortaya çıkan düşük östrojen hormonu seviyelerinin bu koruyucu etkideki en önemli faktör olduğudur. Başka bir olasılık ise, meme hücrelerinde süt üretimi sırasında oluşan moleküler farklılıkların bu hücreleri kanser gelişimine karşı daha dirençli hale getirdiğidir.

  Gelişmiş Ülkeler Daha Çok Risk Altında

  Gelişmiş ülkelerde annelerin bebeklerini daha az emzirdiklerini biliyoruz. Hem emzirme süresinin uzunluğu hem de çocuk sayısının fazlalığı sebebiyle gelişmekte olan ülkelerdeki kadınlar ise bebeklerini çok daha uzun süre emzirebiliyorlar. Dolayısıyla gelişmiş ülkede yaşayan bir kadının 70 yaşına kadar meme kanserine yakalanma ihtimali yüzde 6.3 iken geri kalmış ülkelerde bu risk yüzde 2.7’ye inmektedir. Azalma, menopoz öncesi görülen meme kanserlerinde daha belirginken menopozdan sonra ortaya çıkan meme kanseri sıklığında bu derece belirgin değildir.

  Bebekliklerinde anne sütüyle beslenmiş kadınlarda da meme kanserinin daha az görüldüğü saptanmıştır. Altı aydan uzun süre anne sütü verilmiş çocuklarda lenfoma ve lösemi gibi hastalıklar da daha az görülüyor. Emzirme, over (yumurtalık) kanseri riskini de azaltan bir faktör. Over kanseri çok sinsi seyreden ve son dönemlerine kadar belirti vermeyen bir kanser türü. Yapılan araştırmalar 30 yaşından önce doğum yapan ve bir yıl ya da daha fazla süreyle bebeğini emziren bayanların over kanserine yakalanma riskinde belirgin bir azalma olduğunu ortaya koyuyor. Gebelik ve emzirmenin her ikisi de yumurtlamayı baskıladığı için bu organın kanserlerinde azalmayı da beraberinde getiriyor.

  Kimler Emziremez?

  Kanser ilaçları ve antipsikotik ilaçlar alan kadınlar bebeklerini emziremezler. Aktif tüberküloz (verem), AIDS ve memede herpes (uçuk) enfeksiyonları olduğunda da emzirme önerilmez. Tüberküloz bulaştırıcılığı geçince emzirme başlayabilir. Meme enfeksiyonları başta olmak üzere hepatit, idrar yolu enfeksiyonu gibi hastalıklar ise emzirme karşısında bir engel teşkil etmez. Genelde meme dokusunun zarar görmediği silikon ya da benzeri malzemelerle yapılan büyütme ameliyatlarının emzirme üstünde hiçbir tesiri olmaz. Küçültme ameliyatlarında ise hem süt üreten meme dokusu hem bu sütü meme ucuna taşıyan kanallar hem de sütü meme ucundan dışarıya atan kısımlar zarar görebilir. Bilhassa meme ucunun yerinin değiştirildiği ameliyatlar sonrasında emzirme gerçekleşemeyebilir.

  Meme kanserli olguların yüzde 10-15’i 40 yaş altıdır. Literatürde meme kanseri olanların emzirebilmesiyle ilgili yeterli çalışma yoktur. Tedavi sırasında kullanılan ilaçlar annenin emzirmesinin mutlaka sakıncalı olduğu durumlardan birini oluşturur; ancak tedavi tamamlandıktan sonra kadının emzirip emzirmeyeceğine karar verirken, şahsi değişiklikler kesinlikle göz önüne alınmalı ve her birey için kendine özgü bir karar verilmelidir. Cerrahi ve radyoterapi meme dokusunun yapısına zarar verdiyse bu gibi durumlarda süt üretimi olası olmayabilir.

  Emzirme hem bebeğe hem de anneye pek çok fayda sağlar. Annelere, bebeklerini altı ay boyunca yalnızca emzirerek beslemelerini, daha sonra da ek gıdalarla birlikte emzirmeye devam etmelerini öneriyoruz.

  Prof. Dr. İpek Akman


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Meme kanseri nedir? Meme kanseri belirtileri ve tedavisi
 3. Aspirin bağırsak kanseri riskini azaltıyor
 4. Zayıf kalmak kanser riskini de azaltıyor
 5. Kanser nedeniyle alınan memenin yerine hemen protez takılabilirmi, meme kanseri Ve Meme Pr
 6. Meme Kanseri, Meme Hastalıkları, Meme Kanseri Tedavisi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri