Hoşgeldiniz.

Amniyosentez nedir? Bebek anne karnındaki gelişimini amniyon kesesi içinde sürdürür. Bu kese amniyon adı verilen bir sıvı ile doludur. Amniyon sıvısının kaynağı bebeğin akciğerleri ve

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Amniyosentez nedir, Amniyosentez hakkında bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Amniyosentez nedir?

  Bebek anne karnındaki gelişimini amniyon kesesi içinde sürdürür. Bu kese amniyon adı verilen bir sıvı ile doludur.

  Amniyon sıvısının kaynağı bebeğin akciğerleri ve boşaltım sistemidir. Bebekten dökülen hücrelerin de yer aldığı bu sıvı, bize bebeğin genetik yapısıyla ilgili bilgi verir.

  Anne adayının karnından ince bir iğne ile girilerek amniyon sıvısından örnek alınması işlemine ise amniyosentez denir.

  İlk olarak 1882 yılında anne karnındaki amniyon sıvısını azaltmak için kullanılan amniyosentez, günümüzde en sık uygulanan “anne karnında tanı” yöntemlerinden birisidir.

  Amniyosentez bebekteki kromozom anomalisinin ya da akciğer olgunlaşmasının araştırılması gibi nedenlerle tanı amaçlı kullanıldığı gibi bebeğin sıvısının normalin üstünde olduğu durumlarda tedavi amaçlı da kullanılabilmektedir.

  Amniyosentez işlemi, son âdet tarihinden itibaren gebeliğin 16-18. haftaları arasında yapılır.

  Bebekte kromozom anomalisinin varlığını araştırmak üzere 13. haftada erken amniyosentez, akciğer olgunlaşmasını tespit etmek üzere 21-22. haftalarda geç amniyosentez yapılabilir.

  Ancak 16-18. haftalar arasında yapılan amniyosentezde problemler % 0.5 - 1 oranında ortaya çıkarken erken ve geç dönem amniyosentez uygulamasında risk daha fazladır.

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.