Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

AGO PAŞA’NIN HATIRATI ROMANININ ÖZETİ (ROMAN ÖZETİ , KİTAP ÖZETİ , ÖZETLERİ) Refik Halit Karay Konu Bir papağanın öğrendiklerinin başına neler getirdikleri... Özet Kitap kısa

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ago paşanın hatıratı roman özeti

  Sponsorlu Bağlantılar
  AGO PAŞA’NIN HATIRATI ROMANININ ÖZETİ (ROMAN ÖZETİ, KİTAP ÖZETİ, ÖZETLERİ)  Refik Halit Karay  Konu  Bir papağanın öğrendiklerinin başına neler getirdikleri...  Özet  Kitap kısa kısa hikâyelerden oluşmuştur. Kitabın birinci hikâyesi ise kıtabın ismi olan “AGO PAŞA’NIN HATIRATI”dır.  Ago Paşa, herkesin isminden dolayı yanıldığı gibi bir insan değil aksine bir papağandır. Zamanında bir kuşçu dükkânında eğitilmiştir. Orada sahibi tarafından konuşmayı öğrenmiştir.  Ago Paşa’nın sahibi ona o zamanda neler yasak değilse onu öğretirdi ve o da bunu söylerdi. İnsanlar da onu merakla dinlerlerdi. Ama her şeyin bir sonu vardır. Ve kuş bunu anlayamaz. Bu sefer yine aynı şeyi söylemesine rağmen bu yasaklanmıştır. Bunun üzerine bu sefer sahabi polislerle uğraşmak zorunda kalır.O zaman sahibi onu tavan arasına saklar.Olaylar geçtiğinde de ona bu sefer ne söylemesi gerekiyorsa onu öğretirdi.  Ona ilk önce “yaşasın padişahımız” öğretilmişti. Bu yasaklanana kadar sahibi ve o mükemmel bir hayat sürmüşlerdi. Ama bu cümle de yasaklandığında yine büyük bir tehlike yaşamışlardı.Daha sonra “yaşasın hürriyet” öğretilmişti.Yine ilk önceleri herkes şaşırmış,kuşun söylediklerine şaşıyordu.Sonra bu cümle yüzünden bu sefer “ittihat ve terakki cemiyeti”ne girmişlerdi.Orada (bilgi yelpazesi.net) “yaşasın ittihat ve terakki” diyerek yüzlerce kişiyi başına topluyor ve onların verdiği şeyleri yiyordu.Gün geçti bu da yasaklanmıştı.Bu sefer “yaşasın şeriat” öğretilmişti.Görenler bu kuşun kendi dillerine uygun olduğunu düşünerek yine ona yiyecekler veriyorlardı.Sonra bu da yasaklanınca “yaşasın Mahmut Şefket Paşa” öğretilmiş ve bunu haykırıyordu.Bu yüzden Hareket Ordusu erkanından birine satılmıştı.İlk önceleri orada da rahat içindeydi.Bir gramofondan:  Kimdir onlar? Kimdir onlar?  Hareket Ordusu!

  öğrenmişti. Daha sonra sokaktan geçen bir lahana turşucusunun taklidini yaparak bunu  Kimdir onlar? Kimdir onlar?  Hareket Ordusu!  Lahana turşusu!

  çevirmişti. Sonra bunu dedi diye onu oradan atmışlardı.  Bu böyle devam etmişti. Ago Paşa öğrendikleri yüzünden ne acılar çekmiş ve neler neler ile ödüllendirilmişti. En sonunda yeni bir cümle öğrenmişti.Bu “yaşasın Kuvayı Milliye”idi.Daha sonra bu da yasaklandı.Artık bunlardan iyice sıkılmıştı.Çünkü ne öğrettiyseler önce onu rahat ettiriyor sonra cezalanmasına neden oluyordu.  Ana Fikir  Herşeyi sadece zamanına göre değil biraz da ileri düşünerek yaşamalıyız.  Şahıslar ve Olaylar  Ago Paşa:Öğrendikleri yüzünden başına gelmeyen kalmamış olan bir papağan.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Aşıklar Yolunun Yolcuları Romanının özeti (kitabının özeti, Roman özeti)
 3. Ankara Ekspresi Romanının özeti (roman özeti, Kitap özeti, özetleri)
 4. Anamın Kitabı Romanının özeti (roman özeti, Kitap özeti, özetleri)
 5. Akşam Güneşi Romanının özeti (roman özeti, Kitap özeti, özetleri)
 6. Ago Paşa’nın Hatıratı Romanının özeti (roman özeti, Kitap özeti, özetleri)
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri