Hoşgeldiniz.

Yılanların Öcü Kitabının Özeti 1. KİTABIN KONUSU Kitap , yıllar önce bir köyde geçmiş toprak kavgasnı anlatır. Bu köyün yitik kahraman ı Bayram ve onun

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Yılanların Öcü Kitabının Özeti

  Sponsorlu Bağlantılar
  Yılanların Öcü Kitabının Özeti

  1. KİTABIN KONUSU
  Kitap, yıllar önce bir köyde geçmiş toprak kavgasnı anlatır. Bu köyün yitik kahramanı Bayram ve onun haklı mücadelesi.

  2. KİTABIN ÖZETİ
  Bayram, köyünün doğru sözlü, bileği kuvvetli delikanlısıdır. Yıllarca bu köyde yaşamış,ömrünü bu topraklarda çalışmaya adamıştır. Az miktardaki toprağıyla geçinmeye, ürününün mahsülünü almak için uğraşır. Fakat birgün gelir köydeki arkadaşlarından birim olan Haceli, Bayram’ın evinin önündeki boş araziye ev yaptırmak ister. Bayram buna karşı çıkar. Köyün muhtarı bu boş arazinin satılmasına menfaati için, daha olaylar başlamadan önce karşı çıkmadığından, sürekli Haceli denilen o adama destek çıkmak zorunda kalır. İş öyle bir duruma varır ki muhtar Bayram’ı razı etmek için ayarladığı birkaç adamla dövdürtmek zorunda kalır. Buna rağmen Bayram hakkını savunur. Ve yanında her zaman ona destek çıkmış annesini bulur. Bu olaydan bir hafta sonra kaymakamın köye geleceği haberini duyan muhtar onu memnun etmek için bütün hazırlıkları yapar. Bayram’ın annesi haberi duyunca daha kaymakam gelmeden bir gün önce onun geleceği yolda, dövüldükten sonra sakat kalmış olan oğlunuda götürerek beklemeye başlar. Ve onu gördüğünde olup biten herşeyi anlatır. Kaymakam köye geldiğinde, köy muhtarı başta olmak üzere herkesi tersler. Bayram’ın evinin önüne ev yapılmaması için bir belge çıkartarak Bayram’a verir. Fakat, bu olayların şokunu üstümden atlatamayan Bayram’ın annesi delirir.

  3. KİTABIN ANA FİKRİ
  İnsan sırlar içinde yaşar ve bunu farkedemez. Fakat,etrafındaki insanlara ilgi gösteren sosyal insanlar bunu keşfederler ve hayattan tat almaya başlarlar ne şekilde olursa olsun insanların hakkını yememeliyiz. Çünkü eninde sonunda adalet yerini bulacaktır.


  4. KİTAPTAKİ OLAYLARIN,ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ
  BAYRAM elikanlı,mert,cesur,sözüne güvenbilir bir delikanlıdır.
  HACELİ:Pısırık,toplumun arkasına sığınan,bencil bir kişilik yapısına sahiptir.
  IRAZCA ANA:Evladının sürekli yanında olan otoriter bir kişilik yapısındadır.
  MUHTAR:Para düşkünü,sadece kendini düşünen bencil birisidir.
  Romanda geçen olaylar insanı etkileyen olaylardır. Muhtarın haksız olmasına karşın dayakla bir işi halledebileceğine inanması gerçekten toplum için derin bir yaradır.
  5. KİTAP HAKKINDAKİ GÖRÜŞLER
  Kitap sade bir dille yazıldığı için anlaşılması kolay bir kitaptır. Olaylara yaklaşım tarzı diğer kitaplardan daha güzel ve daha farklıdır. Herkesin okumasını tavsiye ederim.
  KİTABIN YAZARI: FAKİR BAYKURT
  YAYIN EVİ VE ADRESİ: REMZİ KİTABEVİ
  BASIM YILI: 1979

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.