Hoşgeldiniz.

Dünya'da İlk Standart Kanun Kanunname-i ihtisab-ı bursa (bursa belediyesi kanunu) dünyanın ilk standart kanunudur. Sultan 2.beyazıd zamanında yürürlüğe giren kanun o gün ilk bugün hala

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Dünya'da İlk Standart Kanun

  Sponsorlu Bağlantılar
  Dünya'da İlk Standart Kanun

  Kanunname-i ihtisab-ı bursa (bursa belediyesi kanunu) dünyanın ilk standart kanunudur. Sultan 2.beyazıd zamanında yürürlüğe giren kanun o gün ilk bugün hala eskimemiş kanundur.

  bu fermanda hayvan ürünleri,türlü sebze meyve,tuz,ekmek,sanayi ürünleri,tekstil ürünleri,orman ürünleri,deri ürünlerinin satışları konulacak fiyatları ve kaliteleri bir standartla bağlanmıştır.

  Bu standartlardan bazıları şunlardır;

  ÇÖREKLER;

  Ekmek ağırlığının yarısı olup ak undan olacak ve unun bir kilesine 1 okka(400 dirhem) yağ konulacak.

  MEYVALAR;

  Kaplı (yeşil kabuklu) fındığın kaplı olarak bir okkası 1akçeye olacak,kapsızın 200 dirhemi bir akçeye olacak.ve mevsimi geçtikten sonra 125 dirhemi 1 akçeye olacaktır.

  SEBZELER;

  Aş kabağına(taze kabak) 3 gün narh olmayacak.üç günden sonra 3 okka 1 akçeye olacak.haftasında 4 okka,2.haftasında 5 okka,3.haftasında 6 okka,4.haftada 8 okka 1 akçeye olacak.

  KUYUMCULAR;

  Kullanılan gümüş 80 ayardan düşük olmayacak.altının miskalide 60 akçelikten aşağı olmayacak...

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.