Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Kurânı Kerim niçin sağdan sola doğru yazılır , bunun önemli bir hikmeti mi vardır? Kuranı Kerim Arapça indirilmiştir. Bu bizzat Allah 'ın (cc) bir tercihidir.

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kurânı Kerim niçin sağdan sola doğru yazılır, bunun önemli bir hikmeti mi vardır?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kurânı Kerim niçin sağdan sola doğru yazılır, bunun önemli bir hikmeti mi vardır?
  Kuranı Kerim Arapça indirilmiştir. Bu bizzat Allah'ın (cc) bir tercihidir. Arapça ise sağdan sola yazılan ve okunan bir dildir. Dünyada böyle olan dil sadece Arapça da değildir. Kurânı Kerim Arapça olunca yazılışı da tabiatıyla böyle olacaktır. Bu bir vakıadır yani böyle oluvermiştir. Aksi olsaydı bu defa da soru öyle sorulurdu ve bunun bir sonu gelmezdi.

  Ancak biz şu kadarını biliyoruz ki gözler sağdan sola okumaya daha elverişlidir. Bu işin uzmanları böyle olduğunu söylerler. Keza sağdan sola doğru yazmak da daha kolay ve süratlidir. Türkiye'de bile bazı gazetecilerin hala eski harflerimizle not aldığını biliyoruz. Bunun sebebi elbette söylenenleri daha çabuk not edebilmektir.
  Ayrıca Kurânı Kerim'in harfleri olan Arapça harfler çok farklı şekillerde olduğu için göz bu harfleri ayırt etmekte daha az enerji harcar ve daha az yorulur. Bu sebeple Arapça bir sayfaya göz gezdirseniz sayfada nelerden söz edildiğini ana hatlarıyla anlarsınız. Buna karşılık Latin harfleriyle yazılı bir sayfada nelerden söz edildiğini anlamak için çok daha dikkatli ve daha uzun süre bakmalısınız. Bu da hem zaman israfı hem de gözlerin daha çabuk yorulması demektir. Çünkü birbirlerinden çok küçük farklarla ayrılan harfleri tanımak daha fazla enerjiye muhtaçtır.
  Mesela Latin harflerinden mnuv gibi harfler birbirlerinden çok az farklıdırlar ve bunu seçebilmek dikkat ister. Dikkat enerji tüketir bu da insanı yorar. Bendeniz Arapça biliyor ve okuyorum. Türkçe bir sayfaya karşılık Arapça yaklaşık iki sayfa okuyabilirim. Ayrıca Latin harfleriyle yani Türkçe okurken yarım saatte yorulurum buna karşılık Arapça bir saat okusam bu kadar yorulmam.
  Hatta çoğu zaman Türkçe okumaktan yorulduğumda elime bir Arapça kitap alır ve onunla bir süre daha devam ederim. Bunlar tecrübeyle anlaşılacak şeylerdir. Tecrübe edilebilecek konular bilimin konuları olabilir. Şu halde böyle konularda ideolojik ve yanlı düşünme yerine bilimsel denemeler yapıp öyle konuşmak gerekir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kur'anı Kerim'de Pek Çok Dua İfadesi Vardır Bunun Sebebi Ne Olabilir
 3. Kuranı Kerim Niçin Çoğaltılmıştır Kısaca
 4. Kuranı Kerim Niçin İslam'ın Temel Kaynağıdır
 5. Kuranı Kerim’in her cüzünde kaç sahife vardır
 6. Kur'an-ı Kerim'de namazdan sonra zekâtın zikredilmesinin hikmeti nedir?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri