Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

varlıklar alemi ayetleri , varlıklar alemi konulu ayetler İnsan yeryüzündeki varlıklar içerisinde ayrıcalıklı , üstün ve değerli bir varlıktır Kur’anıkerim insanı bütün varlıklardan farklı bir
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 24      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Varlıklar Alemi ile ilgili Ayetler

  Sponsorlu Bağlantılar
  varlıklar alemi ayetleri,
  varlıklar alemi konulu ayetler

  İnsan yeryüzündeki varlıklar içerisinde ayrıcalıklı, üstün ve değerli bir varlıktır

  Kur’anıkerim insanı bütün varlıklardan farklı bir biçimde ele almakta ve insana büyük değer vermektedir. İnsanın yaratılışı ve özellikleri ile ilgili ayetleri incelediğimizde insanın, yeryüzündeki varlıklar içerisinde ayrıcalıklı, üstün ve değerli bir konuma sahip olduğunu görürüz. Kur’an’da geçen “Biz, gerçekten insanoğlunu şan ve şeref sahibi kıldık”(İsra suresi, ayet 70) ayeti de insanın üstün ve değerli bir varlık olarak yaratıldığını belirtmektedir.

  İnsan niçin değerli ve üstün bir varlıktır?

  Esasında insanın üstünlüğü, onun yaratılışında cereyan eden olaylarla ortaya çıkmaktadır. Allah’ın halife olarak yarattığı insana meleklerin itirazı, Allah’ın melekleri denemesi, insanla karşılaştırması ve insanın üstünlüğünün ortaya çıkması ile son bulmuştur. Bu üstünlük Hz. Adem’e bütün isimlerin öğretilmesi, kısaca ona verilen öğretim ve bilgidir.(Bakara 30-34) Yani insanda ortaya çıkan ilk üstünlük onun yeryüzünde Allah’ın temsilcisi (halife) olması ve bunun gerektirdiği, dünyaya hakim olmasını sağlayan ilim ve bilgeliğin kendisinde var olmasıdır. Bu üstünlük meleklerce kabul edilmiş ve onların Hz. Adem’e secde etmeleri ile neticelenmiştir.(Bakara suresi, 34)

  İnsan yeryüzünde Allah’ın halifesidir

  İnsan yeryüzünde Allah’ın halifesidir. Yüce Allah Kur’an’da “... Sonra da şekillendirip kendi ruhundan ona üfleyen Allah’tır.” (Secde 9) buyurmaktadır. İşte insanı diğer bütün varlıklardan ayıran ve şerefli kılan bu “ilahi ruh”tur. İnsan böyle bir ilahi kaynağa sahip olduğu için Allah’ın yeryüzündeki halifesidir. (Bakara suresi, ayet 30; En’am suresi, ayet 165) Halife vekil, başkasının yerine iş gören, temsilci olan kimse demektir. İnsanın Allah’ın halifesi olarak yaratılmasının nedeni, Allah’a kulluk etmek, dünyada onun dilediği biçimde yaşamaktır. Yüce Allah Kur’an’da “Ben ....İnsanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım”(Zariyat suresi, ayet 56) buyurarak, insanın yaratılış amacını açık bir şekilde belirtmektedir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Varlıklar alemi kaça ayrılır
 3. Varlıklar alemi nedir kısaca
 4. Varlıklar Alemi Denildiğinde Aklınıza Neler Gelmektedir
 5. Varlıklar Alemi Nedir
 6. Varlıklar Alemi ve Meleklere İman
 7. Paylaş Facebook Twitter Google

 8. Misafir Üye

  Sponsorlu Bağlantılar
  aradığım herşey bu sitede var, sayenizde ödevlerimi daha iyi anlıyorum 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 10. Misafir Üye

  Bu sayfayı çok seviyorum.. Ve din ile ilgili herşeyi bulabiliyorum ..;-) ♥♥♥❇❇❇❇❇


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri