Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Kureyş suresi ve anlamı ve tefsiri nedir KUREYŞ SûRESİ... Bismillâhirrahmânirrahîm Kureyş'e kolaylaştırıldığı , Evet , kış ve yaz seyahatleri onlara kolaylaştırıldığı için , Onlar ,
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 9      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kureyş Suresi ve Anlamı ve Tefsiri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kureyş suresi ve anlamı ve tefsiri nedir

  KUREYŞ SûRESİ...

  Bismillâhirrahmânirrahîm
  Kureyş'e kolaylaştırıldığı,
  Evet, kış ve yaz seyahatleri onlara kolaylaştırıldığı için,
  Onlar, kendilerini açlıktan doyuran ve her çeşit korkudan emin kılan,
  Şu evin Rabbine kulluk etsinler.


  KUREYŞ SURESİNİN TEFSİRİ

  Kureyş Suresi Mekke'de nazil olmuştur. Dört ayettir. Kureyş kabilesinin eriştiği nimetleri bildirdiği İçin bu isim verilmiştir.

  Kureyş kabilesine ticaret etmek için başka beldelere seyahat etmek kolaylaştırıldığı, tam bir emniyetle buna muvaffak oldukları için Allah–ü Teala Celle Celaluhu'na şükür ve ibadette bulunmalıdırlar.
  Evet, onların kışın, Yemen'e ve yazın, Şam'a ve diledikleri beldeye seyahat etmeleri kendilerine kolaylaştırıldığı için şükür ve kulluk vazifesini yerine getirmeye devam etmelidirler.
  İşte onlar, Kureyş, böyle bir korunmaya nail bulunmaktadırlar.

  Artık bu nimetlerden dolayı bu beytin sahibi olan Allah–ü Teala Celle Celaluhu'na ibadette bulunsunlar. Allah–ü Teala'nın birliğini tasdik ederek şükür vazifesini yerine getirmeye çalışsınlar. Ve birde şunu düşünsünler ki:
  O kerem sahibi olan Allah–ü Teala onları açlıktan kurtarıp nice nimetlere kavuşturmakla kendilerini doyurdu ve ihtiyaçtan kurtardı. Ve onları korkularından da emin kıldı. O beldeyi onlara bir güven yurdu kılarak onlara saldırıda bulunan Ebrehe ve benzeri düşmanlarını kahretti. Artık bu kadar ilahi korumaya ve lütuflara nail olan bir topluluğa gerekir ki: Putlara, Allah–ü Teala'dan başka ilahlara kulluk etmeyi bırakarak, bütün bu nimetleri kendilerine ihsan eden Allah–ü Teala'ya kulluk ve şükürde bulunsunlar.

  Kureyş kabilesi, kış vakti Yemen'e gider, oradan koku, elbise gibi şeyler satın alırlardı. Yazın da Şam beldelerine gider, oradan da zirai ürünler alarak kendi beldelerine getirirlerdi.

  Kureyş kabilesi, Harem–i Şerifin sakinleri oldukları için diğer Araplar bunlara hürmet eder, saldırıda bulunmazlardı. Hâlbuki o Araplar, kendi aralarında daima mücadelede bulunurlar, birbirlerinin malını gasb ve yağmalamadan geri durmazlardı. Sonuç olarak; Bu Kureyş kabilesi, pek seçkin ve tam bir emniyete sahip idiler. Bu şartlar altında onların Allah–ü Teala'ya şükretmeleri, özellikle de içlerinden çıkan Peygamberi tasdik ederek, bütün emirlerine itaat etmeleri gerekirdi. İşte, bu sure ile Allah–ü Teala, onları ibadete ve itaate davet ediyor. Ne yazık ki, onların birçoğu bu davete kulak asmamış, bilakis Peygamber Efendimize karşı cephe almışlardı.

  Adem Şender


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kureyş Suresinin Anlamı Ve Tefsiri
 3. Kureyş Suresi ve Anlamı Hakkında Bigi
 4. Kureyş Suresi ve Anlamı
 5. Kureyş Suresi Ve Anlamı Diyanet
 6. Kureyş Suresi ve Anlamı Nedir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri