Hoşgeldiniz.

NATO’nun Maddeleri , İlkeleri Nelerdir Bilgi Antlaşmanın giriş bölümünde , NATO'nun yalnız ca askeri değil aynı zamanda ekonomik , sosyal ve siyasal işbirliğini de öngördüğü

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  NATO’nun Maddeleri, İlkeleri Nelerdir Bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar
  NATO’nun Maddeleri, İlkeleri Nelerdir Bilgi

  Antlaşmanın giriş bölümünde, NATO'nun yalnızca askeri değil aynı zamanda ekonomik, sosyal ve siyasal işbirliğini de öngördüğü ifade edilmektedir.

  1. maddede üyelerin uluslararası ilişkilerinde ve uyuşmazlıklarında izleyecekleri genel ilkeler, Birleşmiş Milletler Anlaşmasının 2. maddesinin 3. ve 4. fıkralarına benzer biçimde sıralanmıştır.

  2. madde ise tarafların uluslararası ekonomik ilişkilerindeki ayrılıkları gidermeye çalışacakları ilkesini ve ekonomik işbirliğini içermektedir.

  4. madde, tarafların herhangi () birinin kendisini tehdit altında görmesi durumunda karşılıklı istişarelerde bulunulacağımı hükme bağlamaktadır.

  5. madde ise Antlaşmanın en önemli hükmünü getirmektedir. Buna göre, taraflardan birine yapılacak bir saldırıyı ötekiler kendilerine de yapılmış sayacaklardır. Buna karşılık madde üyeleri gerekli görecekleri önlemleri almaya çağırmaktadır.

  6. madde ise örgütün sorumluluk alanını tanımlamaktadır.

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.